Biznes Fakty
Przemyślane magazynowanie energii: Branża ostrzega premiera, obiecuje ministrowi
Ministerstwa rozwoju i klimatu planują przegląd przepisów dotyczących inwestorów instalujących magazyny energii. Przedstawiciele sektora energetycznego zwrócili się do premiera z prośbą o natychmiastową interwencję, argumentując, że proponowane zmiany stanowią poważne zagrożenie dla prawie 2 milionów konsumentów, którzy mogą utracić możliwość efektywnego korzystania z magazynów energii.

Zgodnie z nowelizacją Kodeksu budowlanego, zatwierdzoną przez Radę Ministrów w ramach deregulacji, zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę będzie dotyczyć wyłącznie magazynów energii o pojemności nominalnej do 20 kWh . Urządzenia przekraczające ten próg będą podlegać pełnej procedurze administracyjnej, analogicznej do tej stosowanej w przypadku farm wiatrowych czy dużych instalacji fotowoltaicznych.
Jak twierdzą przedstawiciele sektora OZE (odnawialnych źródeł energii), przepisy opracowane przez Ministerstwo Energii i Technologii wprowadzają rygorystyczne wymagania dotyczące rozmieszczenia urządzeń magazynujących energię w budynkach oraz ich odległości od nich.
Przeprojektowanie obiektów magazynowania energii. Ministerstwo Rozwoju zapowiada dążenie do kompromisu.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska planują osiągnąć kompromis w sprawie regulacji dotyczących magazynów energii . „Chcę zapewnić, że podczas posiedzeń parlamentarnych zajmiemy się kwestią progu mocy magazynów energii , który będzie wiązał się z obowiązkami dla inwestorów je instalujących. Zrobimy to wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska” – powiedział szef Ministerstwa Energii i Technologii Krzysztof Paszyk na konferencji prasowej w czwartek.
Minister obiecał osiągnąć kompromis między swobodą instalowania urządzeń magazynujących energię, usunięciem zbędnych barier i wymogów oraz zapewnieniem bezpieczeństwa.
Sektor energetyczny wzywa premiera do magazynowania energii: 2 miliony klientów w niebezpieczeństwie
Eksperci ostrzegają, że planowane zmiany w przepisach mogą mieć poważny wpływ na 2 miliony konsumentów, którzy mogą utracić możliwość efektywnego korzystania z urządzeń magazynujących energię . Zagrożone są również inwestycje przemysłowe, postęp technologiczny i międzynarodowa konkurencyjność polskich firm.
W liście do premiera Donalda Tuska 14 organizacji biznesowych i przedstawicieli sektora energetycznego zaapelowało o „pilną interwencję” . Zauważyli, że „ proponowane przepisy […] szkodzą polskim przedsiębiorcom, którzy potrzebują magazynowania energii, aby optymalizować koszty energii i redukować emisję dwutlenku węgla ”. Stanowią one zagrożenie dla rozwoju polskiego sektora magazynowania energii i bezpieczeństwa energetycznego kraju – czytamy w oświadczeniu.
Twierdzą, że przepisy wprowadzono bez wcześniejszych konsultacji z branżą , „ignorując międzynarodowe standardy i doświadczenia krajów, w których bezpiecznie działają miliony systemów magazynowania energii”.
W związku z tym branża domaga się usunięcia z rozpatrywanego projektu uchwały rozdziału dotyczącego warunków instalowania magazynów energii, a także przepisów dotyczących pozwoleń na budowę magazynów energii z projektu nowelizacji Prawa budowlanego. Sygnatariusze apelu uważają, że konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań, ponieważ proponowane rozwiązania mogą skutecznie zablokować rozwój magazynów energii w kraju.
„ Przyjęcie tych przepisów w obecnej formie to krok wstecz w transformacji energetycznej. Przepisy te są opracowywane bez uwzględnienia realiów rynkowych i technologicznych. W krajach zachodnich systemy magazynowania energii działają bezpiecznie zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, podczas gdy u nas chcemy je całkowicie wykluczyć z krajobrazu inwestycyjnego” – mówi Barbara Adamska, prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii. „Zamiast wspierać zieloną transformację i nowoczesne rozwiązania technologiczne, tworzymy bariery, które będą drogo kosztować obywateli, firmy i cały system energetyczny” – dodaje Adamska.
Zmiany w magazynowaniu energii: Branża energetyczna wskazuje na potencjalne zagrożenia.
Eksperci dostrzegają sprzeczność między deklarowanym celem ustawy – ograniczeniem biurokracji a uproszczeniem procesów inwestycyjnych. Ich zdaniem regulacja stwarza
Źródło