Biznes Fakty
Wybrali Muska do prestiżowej rady. Teraz chcą, żeby odszedł.

Elona Muska wezwano do rezygnacji z członkostwa w Królewskim Towarzystwie.
Królewskie Towarzystwo Naukowe, czołowa brytyjska instytucja naukowa, zażądało od Elona Muska rezygnacji z członkostwa. Miliarder został przyjęty do tej szanowanej organizacji w 2018 roku za znaczący wkład w sektor kosmiczny i rozwój pojazdów elektrycznych. Niemniej jednak, Towarzystwo orzekło, że Musk powinien zrezygnować z członkostwa z powodu „znacznych szkód” wyrządzonych nauce przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa.
Brytyjski dziennik „The Guardian” doniósł, że Królewskie Towarzystwo Naukowe, czołowa brytyjska akademia naukowa, skontaktowało się z Elonem Muskiem w marcu mailowo. W wiadomości zasugerowano, że miliarder powinien rozważyć rezygnację, jeśli nie uda mu się zapobiec „rozległym szkodom” dla nauki wynikającym z rządów prezydenta USA Donalda Trumpa.
Według reporterów, którzy uzyskali dostęp do korespondencji, najbogatszy człowiek świata odpowiedział na e-mail, podkreślając swoje głębokie zaangażowanie w naukę i prosząc o wyjaśnienia dotyczące problemów akademii . Musk nie odpowiedział na dalsze pytania członków Towarzystwa.
W marcu, gdy rozpoczęły się dyskusje na ten temat, prezes akademii, Adrian Smith, poinformował społeczność naukową , że „wszczęcie formalnego postępowania przeciwko Elonowi Muskowi nie leży w najlepszym interesie Królewskiego Towarzystwa”. Przedstawiciel organizacji potwierdził, że miliarder pozostaje jej członkiem.
Musk wezwany do opuszczenia Królewskiego Towarzystwa z powodu „szkody dla nauki”
„The Journal” donosi, że w ubiegłym roku naukowcy z całego świata konsekwentnie wzywali Towarzystwo do zajęcia się uwagami i działaniami Muska , twierdząc, że naruszył on kodeks postępowania. Z powodu braku zdecydowanych działań ze strony prezesa, członkowie Akademii opublikowali listy otwarte . Niektórzy nawet zrezygnowali z członkostwa w Towarzystwie i odwzajemnili się wyrazami uznania.
Krytyka Muska nasiliła się, gdy objął on kierownictwo Departamentu Efektywności Rządowej USA (DOGE) . Agencja ta, której celem było minimalizowanie zbędnych wydatków rządowych, znacznie ograniczyła finansowanie badań i spotkała się z oskarżeniami o cenzurę ze strony środowiska akademickiego .
Musk odszedł z DOGE 30 maja. Decyzja ta była podobno wynikiem konfliktu między nim a Trumpem, ponieważ miliarder sprzeciwiał się między innymi strategii Białego Domu w sprawie taryf celnych.
Założone w latach 60. XVII wieku Królewskie Towarzystwo Naukowe jest jedną z najstarszych instytucji naukowych na świecie . Z siedzibą w Londynie, zrzesza obecnie około 1800 najwybitniejszych naukowców, inżynierów i technologów na świecie, w tym 85 laureatów Nagrody Nobla .
WIDEO: Trump coraz bardziej sfrustrowany Putinem? Były doradca Obamy zabiera głos

Michał Blus / polsatnews.pl
Źródło