Biznes Fakty
Nowe obowiązki dla deweloperów: budynki muszą być wyposażone w łącza światłowodowe.
Ministerstwo Technologii Cyfrowych zamierza znowelizować 11 aktów prawnych w ramach tzw. megaustawy, której celem jest przyciągnięcie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową. Głównym celem projektu jest przyspieszenie dostępu do internetu w Polsce, szczególnie na obszarach, na których wciąż występują tzw. „białe plamy” – obszary bez zasięgu. Pojawiają się jednak głosy, że nie da się zapewnić 100% powierzchni Polski światłowodem. Zamiast tego megaustawa wprowadzi obowiązek wyposażenia nowych i remontowanych budynków w okablowanie światłowodowe.

Wicepremier i minister technologii cyfrowych Krzysztof Gawkowski ogłosił w poniedziałek, że jego resort zaproponował już włączenie do programu prac rządu megaustawy – nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Plan, który obejmuje nowelizację 11 aktów prawnych, ma na celu usprawnienie procesu inwestowania w infrastrukturę szerokopasmową. W praktyce ministerstwo dąży do zapewnienia dostępu do internetu jak największej liczbie obywateli Polski.
Oczekuje się, że projekt ustawy zostanie poddany pod dyskusję publiczną w najbliższych dniach. Optymistyczny scenariusz zakłada, że nowelizacja zostanie przekazana Sejmowi jeszcze w tym roku.
„Internet powinien być wszędzie”
Wicepremier wyjaśnił, że obecnie około 4% gospodarstw domowych, czyli około 300 tysięcy, to „białe plamy”. Według Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), koszt ich podłączenia do szybkich sieci wynosi około 3 mld zł.
„Ten główny plan ma na celu z pewnością przyspieszenie inwestycji w szybki Internet, usunięcie barier administracyjnych , ale także przygotowanie prawa, które z jednej strony da inwestorom zaufanie, a z drugiej strony zapewni ochronę socjalną dla samorządów i samych firm” – zauważył.
Podkreślił, że chce, aby prace przebiegały bez podziałów partyjnych, a „szybki dostęp do internetu w całej Polsce powinien być niezależny od polityki”.
„Istotą tego projektu ustawy jest to, że internet powinien być tak samo niezbędny jak prąd, woda czy powietrze . Oznacza to, że powinien być szeroko dostępny, stabilny i zainstalowany w sposób, który minimalizuje niedogodności” – powiedział wiceminister technologii cyfrowych Michal Gramatika.
Ministerstwo Cyfryzacji (MC) zakłada, że zmiany w przepisach, w tym w prawie budowlanym i ruchu drogowym, uproszczą proces instalacji infrastruktury zapewniającej dostęp do nowoczesnych sieci dla inwestorów, w tym uproszczą procedury biurokratyczne w relacjach z samorządami. Co istotne, proces ten zostanie zdigitalizowany dla samorządów. Uproszczona zostanie również procedura uzyskiwania niezbędnych pozwoleń od UKE. Ta megaustawa ma na celu dostosowanie polskiego prawa do standardów unijnych (ustawa o infrastrukturze gigabitowej).
Ponadto ministerstwo planuje promować inwestycje w drogi publiczne dla operatorów oraz regulować opłaty za dostęp do terenów leśnych i dróg wewnętrznych . Dzięki temu użytkownicy końcowi będą mieli szybszy i wygodniejszy dostęp do internetu, zwłaszcza na obszarach, gdzie obecnie jest on utrudniony lub prędkość połączenia pozostawia wiele do życzenia.
Polska nie będzie miała stuprocentowego dostępu do światłowodu.
Przedstawiciele ministerstwa zaznaczyli, że celem nowelizacji przepisów jest m.in. wprowadzenie obowiązku wyposażania nowych i remontowanych budynków w łącza światłowodowe.
„Wszystkie budynki publiczne budowane od podstaw lub przebudowywane , wszystkie budynki mieszkalne i wszystkie jednorodzinne osiedla mieszkaniowe . To są obszary, w których ta ustawa będzie miała zastosowanie” – powiedział Gramatika.
Zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji Grzegorz Chwardon wyjaśnił, że dodane zostaną „domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej w typowych osiedlach mieszkaniowych, jakie powstają w całym kraju”.
Ministerstwo podkreśla, że obserwuje zmiany w dostępie do sieci, takie jak rozwój usług opartych na Starlinku i Eutelsacie.
– Nadal jednak uważamy, że zapewnienie Źródło