Orlen uruchamia nowy projekt niskoemisyjny. Zainwestuję w amoniak

Orlen planuje rozpoczęcie badań nad rynkiem odnawialnego amoniaku. Zamierza również omówić możliwość współpracy z potencjalnymi dostawcami tego surowca. Będzie to krok w stronę nowych rynków kapitałowych i szansa na rozwój dla Orlenu.

B78e0b6ad71a4d2aedd1f7abe892e38d, Biznes Fakty Orlen uruchamia nowy projekt. Zainwestuje w amoniak / ARKADIUSZ ZIOLEK / East News

Orlen rozpoczyna eksplorację rynku odnawialnego amoniaku w celu produkcji nawozów niskoemisyjnych. Jest to część szerszej strategii rozwoju polskiego koncernu.

Orlen chce inwestować w nawozy niskoemisyjne

Orlen będzie wykorzystywać niskoemisyjny, odnawialny amoniak do produkcji nawozów, jednocześnie redukując emisje w zakładach Anwil we Włocławku. Rozważa się również wykorzystanie odnawialnego amoniaku jako źródła wodoru do produkcji syntetycznego paliwa lotniczego.

„Badanie rynku zainicjowane przez Orlen obejmie długoterminowe dostawy amoniaku produkowanego przy użyciu wodoru niskoemisyjnego i wodoru z odnawialnych źródeł niebiologicznych (RFNBO). Oba rodzaje amoniaku będą wykorzystywane do produkcji nawozów i przyczynią się do dekarbonizacji sąsiednich obszarów” – poinformowała spółka.

Orlen podkreśla, że przyspieszenie transformacji doprowadzi do wzrostu popytu na produkty Grupy Orlen . w zakresie wodoru niskoemisyjnego lub odnawialnego do poziomu około 350 000 ton rocznie od roku 2035.

Orlen wkracza na nowy rynek kapitałowy

Państwowe przedsiębiorstwo planuje również w najbliższych latach rozpocząć pilotażowe dostawy niskoemisyjnego amoniaku , co pozwoli na „dokładną ocenę” wpływu na redukcję emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu dostaw tego surowca. Firma poinformowała również, że będzie szukać informacji „o potencjalnych partnerstwach kapitałowych w łańcuchu wartości amoniaku”.

Orlen stawia sobie za cel redukcję emisji powstających w procesie rafinacji ropy naftowej i produkcji petrochemicznej. Jest to również powiązane z dyrektywą UE RED III , która oznacza, że od 2030 r. udział wodoru RFNBO (odnawialnego pochodzenia nieorganicznego) w całkowitym zużyciu wodoru w procesach przemysłowych wyniesie 42%, a od 2035 r. – 60%.

Do Grupy Orlen należy drugi co do wielkości producent nawozów w kraju, Anwil . Zajmuje się również rozwojem segmentów produkcji ropy naftowej i gazu, petrochemii oraz energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Na początku stycznia 2025 roku spółka ogłosiła plany osiągnięcia zysku operacyjnego EBITDA LIFO na poziomie 500–550 mld zł w okresie 2025–2035.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *