Biznes Fakty
Awantura o Mały ZUS Plus. Sąd stanął po stronie przedsiębiorców
Przedsiębiorcy w Gorzowie Wielkopolskim odzyskali prawo do ulgi Mały ZUS Plus po wyroku sądu – informuje portal pulshr.pl. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił prawa tym, którzy korzystali z ulgi w latach 2019-2021. ZUS uważał, że będą oni mogli skorzystać dopiero w 2025 r. Sąd był innego zdania.
Awantura o Mały ZUS Plus. Sąd stanął po stronie przedsiębiorców (money.pl, Rafał Parczewski)
27 czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim postanowił uznać rację przedsiębiorcom, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania ulgi Mały ZUS w styczniu 2024 roku. Wyrok ten stanowi, że przedsiębiorcy mieli prawo skorzystać z ulgi od 1 stycznia – podaje portal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "W biznesie jak w saunie, im wyżej siedzisz tym bardziej się pocisz" – Marian Owerko w Biznes Klasie
ZUS odmawia, sąd wydaje wyrok
ZUS odmówił przedsiębiorcom możliwości ponownego korzystania z Małego ZUS Plus, jeśli ci już korzystali z tej ulgi w latach 2019-2021. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych Mały ZUS przysługuje na okres 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy, lecz ZUS interpretuje ten przepis inaczej – twierdząc, że przerwa między kolejnymi okresami wynosi trzy lata, a nie ustawowe 24 miesiące.
W 2024 roku przedsiębiorcy mogli zgłaszać się do ulgi tylko do 31 stycznia. Przegapienie tego terminu, nawet o miesiąc, skutkowało brakiem możliwości skorzystania z ulgi przez cały rok – wyjaśnia pulshr.pl.
Zgodnie z informacjami Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP), około 600 skarg wpłynęło na praktyki ZUS-u, który nie tylko odmawia przyznania ulgi, ale również blokuje możliwość jej zgłoszenia przez systemy teleinformatyczne. Wieloma sprawami zajmują się obecnie sądy.
W sprawie rozstrzygniętej w Gorzowie Wielkopolskim sąd podkreślił, że przepisy powinny być interpretowane zgodnie z intencją ustawodawcy, czyli że ulga przysługuje przez 36 miesięcy w cyklicznych pięcioletnich okresach. Dodatkowo zgodnie z prawem, ZUS powinien kierować się przyjazną interpretacją przepisów na korzyść przedsiębiorców.
Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS-u, zaznaczył, że wyrok sądu jest jednostkowy i nieprawomocny, co oznacza, że nie jest wiążący dla ZUS-u. Wyjaśnił, że zgodnie z ustawą, przedsiębiorcy, którzy już korzystali z ulgi przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60, nie mogą skorzystać z niej ponownie przed upływem tego okresu.
Przepisy określające ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób, które korzystają z ulgi Mały ZUS Plus, nie mają zastosowania do osób, które ustalały podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z tymi zasadami przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez rzecznika ZUS-u.
Rzeczniczka MŚP Agnieszka Majewska poinformowała, że prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk podtrzymał dotychczasowe stanowisko Zakładu. Spodziewa się, że liczba spraw sądowych związanych z tą kwestią będzie nadal rosła. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwróciło uwagę na problem i doprecyzowuje przepisy dotyczące Małego ZUS Plus zgodnie z interpretacją rzecznika MŚP.