Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzy sprawę SAFE? Posłowie chcą anulować miliardy euro

Umowa zbrojeniowa SAFE UE może zostać unieważniona, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uzna, że Komisja Europejska działała „zbyt liberalnie” w odniesieniu do tych umów, poinformował w poniedziałek Dziennik Gazeta Prawna. Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego złożyła odwołanie, wnosząc o skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Roberta Metsola podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Bf1e12612085767ad4bb8b1bc3836a7a, Biznes Fakty Program SAFE może zostać anulowany / 123RF/PICSEL

Treść:

  • 01 Czy Parlament Europejski zaskarży program SAFE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?
  • 02 Wątpliwości co do programu SAFE. „Zbyt frywolny”.
  • 03 SAFE może i został anulowany, ale nigdzie się nie wybiera

Przed końcem wakacji letnich można złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na Komisję Europejską i rozporządzenie ustanawiające Instrument na rzecz Wzmacniania Bezpieczeństwa w Europie (SAFE).

Czy Parlament Europejski zaskarży program SAFE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej?

Po zamkniętym głosowaniu Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zaapelowała o wniesienie skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie unijnego programu kontroli zbrojeń SAFE . Wniosek taki został już wysłany do przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, a według nieoficjalnych informacji DGP, skierowanie sprawy do UE jest wysoce prawdopodobne.

SAFE to duży program zbrojeniowy UE o wartości 150 miliardów euro w postaci niskooprocentowanych pożyczek dla państw członkowskich. Pożyczki mają na celu pokrycie pilnych wydatków wojskowych, a także zwiększenie zdolności produkcyjnych i modernizację infrastruktury krytycznej.

Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola , która do 21 sierpnia ma zdecydować, czy przyjąć, czy odrzucić tę rekomendację.

Obawy dotyczące programu SAFE: „Zbyt nieformalny”

Rozporządzenie zostało przyjęte pod koniec polskiej prezydencji w Radzie UE i weszło w życie 29 maja. Komentarze do programu pojawiły się wkrótce po tym wydarzeniu i zostały już zgłoszone przez posłów z niemal wszystkich frakcji.

Według gazety, komisja ds. prawnych uważa, że „Komisja (Komisja Europejska – przyp. red.) nadużyła swoich uprawnień , przyjmując instrument SAFE”, przyspieszając procedury wejścia w życie pakietu, powołując się na artykuł 122 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Zgodnie z tym przepisem „ jeżeli państwo członkowskie znajduje się w trudnej sytuacji lub jest zagrożone poważnymi trudnościami z powodu klęsk żywiołowych lub nadzwyczajnych okoliczności pozostających poza jego kontrolą, Rada, na wniosek Komisji, może, pod pewnymi warunkami, przyznać danemu państwu członkowskiemu pomoc finansową Unii”.

To już trzeci raz, kiedy powołuje się na artykuł 122. Ursula von der Leyen po raz pierwszy zastosowała tę procedurę podczas pandemii COVID-19 i na początku kryzysu energetycznego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego uważają, że obecna sytuacja nie daje wystarczających podstaw do zastosowania tego postanowienia Traktatu. Komisja Europejska argumentuje, że stanowi to nieznane dotąd zagrożenia, które trudno uwzględnić w prawodawstwie UE.

SAFE może i został anulowany, ale nie zamierza się nigdzie wybierać.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego nie zamierzają jednak wyrzucić nowych zasad bezpieczeństwa do kosza :

„Komisja Prawna zaleca Trybunałowi Sprawiedliwości, aby w przypadku uznania skargi za zasadną nakazał utrzymanie rozporządzenia w mocy do czasu przyjęcia nowych przepisów” – powiedziała Martina Wass, rzeczniczka Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może przychylić się do argumentów Parlamentu Europejskiego i uchylić program SAFE , a także nakazać usunięcie naruszeń. DGP zauważa, że podobne konflikty między Parlamentem Europejskim a komisarzami miały miejsce w latach 2016 i 2024.

W pierwszym przypadku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej unieważnił rozporządzenie w sprawie programu „Łącząc Europę”, w drugim przypadku Trybunał Sprawiedliwości UE odblokował finansowanie UE dla Węgier pomimo zagrożeń

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *