Biznes Fakty
Deweloperzy poczuli wiatr w żaglach. Nowe dane
Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali najnowsze dane dotyczące produkcji budowlano-montażowej. „W czerwcu, ruszyła budowa grubo ponad 21 tys. mieszkań i domów, co oznacza progres w relacji rok do roku o blisko jedną trzeci” – piszą w swojej analizie.
Znamy nowe dane z rynku nieruchomości (GETTY, Matt Cardy)
Jak informuje portal RynekPierwotny.pl, „z trzech kategorii GUS-owskich danych budownictwa mieszkaniowego w czerwcu najlepiej zaprezentowały się statystyki nowych inwestycji, czyli najważniejszych z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury”. Eksperci zwracają uwagę, że dzieje się tak pomimo relatywnie słabej sytuacji popytowej pierwotnego rynku mieszkaniowego. Według analityków portalu, na dane o mieszkaniach, których budowę rozpoczęto, mogą wpływać perspektywy sprzedażowe związane z planowanym od początku przyszłego roku programem Kredyt #naStart, choć jego wprowadzenie nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone.
Portal RynekPierwotny.pl podaje, że „w sumie, w czerwcu, ruszyła budowa grubo ponad 21 tys. mieszkań i domów, co oznacza progres w relacji rok do roku o blisko jedną trzecią, natomiast w odniesieniu do poprzedniego miesiąca również zanotowano wyraźny wzrost rzędu 7 proc”. Eksperci zwracają uwagę, że sami deweloperzy z miesięcznym rezultatem ponad 14 tys. rozpoczętych lokali rok do roku zwyżkują z nowymi budowami już o niespełna 60 proc. Jak zauważają, „nie do końca koresponduje to z bieżącym spowolnieniem wolumenu kontraktacji”. Jednocześnie przyznają, że obecne wyniki odnoszą się do stosunkowo niskiej bazy sprzed roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: "W biznesie jak w saunie, im wyżej siedzisz tym bardziej się pocisz" – Marian Owerko w Biznes Klasie
Półroczne wyniki i perspektywy rynku
Według danych przeanalizowanych przez RynekPierwotny.pl, „od początku roku we wszystkich rodzajach budownictwa rozpoczęto budowę ponad 122 tys. mieszkań, co oznacza wzrost już o 43 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku”. Portal podkreśla, że sami deweloperzy z półrocznym rezultatem rzędu prawie 81 tys. nowych budów notują wzrost rdr o ponad dwie trzecie. Eksperci interpretują te dane jako utrzymywanie się rynku na wysokiej fali nowych inwestycji, co ich zdaniem dobrze rokuje podaży nowych mieszkań w kolejnych miesiącach.
RynekPierwotny.pl zwraca uwagę na dane GUS dotyczące nowych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym. Jak podają, „w czerwcu zanotowały symboliczne osłabienie w relacji miesiąc do miesiąca”. Jednocześnie informują, że „wynik ogółem na poziomie 24 tys. decyzji administracyjnych jest o 15 proc. rok do roku lepszy, podobnie jak i wynik półroczny z rezultatem ponad 143 tys., o 28 proc. górujący nad osiągniętym w analogicznym okresie 2023 r.”
Według analizy portalu „w przypadku samych deweloperów zarówno wynik z czerwca na poziomie ponad 16 tys. pozwoleń, jak i od początku roku – 101 tys., to rezultaty relatywnie mocne z progresem rdr rzędu odpowiednio 19 i 37 proc”. Eksperci RynekPierwotny.pl zauważają, że pomimo korekty w relacji do poprzedniego miesiąca, czerwcowy rezultat pozostaje w zakresie najlepszych wyników pozyskiwania przez deweloperów przedmiotowych decyzji administracyjnych. Przewidują oni, że „w bezpośredniej perspektywie najbliższych miesięcy mają one duże szanse na utrzymanie poprawy notowań”, co wynika z przyspieszenia przez deweloperów składania wniosków przed datą 1 sierpnia, czyli terminem wejścia w życie przepisów o nowych warunkach technicznych.
Mieszkania oddane do użytku „na relatywnie niskich poziomach”
Portal RynekPierwotny.pl zwraca uwagę, że „o ile w kwestii nowych pozwoleń i budów rozpoczętych wciąż obowiązuje średnioterminowa tendencja wzrostowa GUS-owskich danych, to statystyki lokali oddawanych do użytkowania od dawna pozostają we względnej stabilizacji na relatywnie niskich poziomach, stanowiąc jedynie tło danych sygnalnych GUS budownictwa mieszkaniowego”. Jak podają, „w tegorocznym czerwcu podobnych lokali GUS doliczył się w sumie niespełna 17 tys., czyli o kilka procent mniej licząc rok do roku, i o 16 proc. więcej w relacji miesiąc do miesiąca”. Eksperci informują, że wynik od początku roku rzędu 95,5 tys. lokali oddanych jest o niecałe 15 proc. gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie ub. roku.
RynekPierwotny.pl podsumowuje, że „ostatnia informacja GUS o stanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce jedynie potwierdziła korekcyjny charakter jego danych sygnalnych z początku drugiego kwartału br., dając nadzieję na kontynuację już półtorarocznej ich tendencji wzrostowej”. Eksperci podkreślają, że „wyniki od początku roku wciąż prezentują się bardzo dobrze, na co decydujący wpływ ma aktywność inwestycyjna deweloperów, choć nadal ma na to istotny wpływ niska baza notowań sprzed roku”.
Portal zwraca uwagę, że „pomimo publikacji projektu ustawy wciąż nierozstrzygnięta do końca pozostaje kwestia kolejnego programu dopłat do hipotek, którego ewentualna materializacja bądź jej brak może w decydującym stopniu wpłynąć na parametry koniunktury sprzedażowej pierwotnego rynku mieszkaniowego, pociągając za sobą decyzje inwestycyjne deweloperów”. Eksperci RynekPierwotny.pl zauważają, że te ostatnie „jakby skłaniały się w zdecydowany sposób ku optymistycznemu wariantowi”.