Biznes Fakty
Grzywna za nieobecność na kwalifikacji wojskowej. Ruszyło 230 tys. wezwań
Do końca stycznia 230 tys. osób otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową, która rozpocznie się 3 lutego. Podczas niej przyznana zostanie kategoria wojskowa, co jednak nie jest równoważne z wcieleniem do wojska. Unikanie kwalifikacji wojskowej grozi grzywną, a doprowadzić na nią może policja.
/jaczi /123RF/PICSELWezwanie na kwalifikację wojskową do końca stycznia rozesłane zostanie do 230 tys. osób. Pismo trafi nie tylko do mężczyzn, ale i kobiet. Każda wezwana osoba otrzyma kategorię wojskową: A, B, D oraz E. Ministerstwo Obrony Narodowej zacznie się 3 lutego, a potrwać ma do 30 kwietnia 2025 roku.
Kwalifikacja wojskowa 2025. 230 tys. wezwań do końca stycznia
Kwalifikacja wojskowa dotyczy przede wszystkim trzech grup mężczyzn:
- kończących 19 lat w danym roku,
- objętych obowiązkiem stawienia się na kwalifikacji wojskowej, którzy wcześniej nie dopełnili obowiązku,
- tych, których kwalifikacja nie została przeprowadzona w poprzednim roku.
Wezwanie na kwalifikację wojskową mogą otrzymać również kobiety. Panie urodzone w latach 1998-2006, które posiadają umiejętności przydatne do służby wojskowej, mogą spodziewać się pisma z wojska.
Mowa o kobietach posiadających wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych. Wezwanie na kwalifikację dostać mogą również pracownice takich zawodów jak psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz.
Kiedy wyślą wezwanie na kwalifikację wojskową?
Wezwanie musi zostać dostarczone najpóźniej na 7 dni przed terminem kwalifikacji. Jeśli już wiemy, że nie możemy pojawić się w określonym terminie, powinniśmy zgłosić się do odpowiedniego urzędnika i poinformować o nieobecności. W tym celu odpowiednie dane kontaktowe powinny być umieszczone na wezwaniu. Za uzasadnioną nieobecność nie grozi grzywna.
Jakie są kategorie wojskowe?
Podczas kwalifikacji wojskowej przyznawane są kategorie wojskowe. Jakie jest ich znaczenie?
- A – zdolny do służby wojskowej,
- B – czasowo niezdolny do służby wojskowej, najczęściej przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Osoby takie otrzymają ponownie wezwanie do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
- D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,
- E – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.
Grzywna za nieuzasadnioną nieobecność na kwalifikacji wojskowej
Zgodnie z przepisami ustawy o obronie ojczyzny urzędnik (wójt, burmistrz, prezydent) ma prawo nałożyć grzywnę na osobę, która na kwalifikację wojskową się nie stawiła, choć otrzymała wezwanie. Karze podlegają wyłącznie nieobecności nieuzasadnione.
W najgorszym przypadku osoba nieobecna na komisji wojskowej może zostać doprowadzona na nią przez policję. Kara grozi również osobie, która w trakcie kwalifikacji wojskowej nie przedstawi wymaganych dokumentów (np. dowód osobisty). To natomiast traktowane jest jak wykroczenie, za które karą jest nie tylko grzywna, ale nawet ograniczenie wolności.
Co ważne, tylko doręczone wezwanie nakłada obowiązek obecności. Jeśli pismo nie zostanie dostarczone lub adresat go nie odbierze, obowiązek stawienia się na kwalifikacji wojskowej nie zaistnieje.