Biznes Fakty
Rekrutacja do policji przez internet. Jest projekt rozporządzenia
Kandydaci do pracy w polskiej policji będą mogli składać dokumenty przez… internet. Sama rozmowa rekrutacyjna również będzie mogła się odbyć “z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, umożliwiającego jej przeprowadzenie na odległość”. Takie zapisy znalazły się w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Policji. Wszystko wskazuje na to, że zostaną również zmienione wymagania dot. sprawności fizycznej kandydatów. Powód jest jasny – brakuje chętnych do pracy w policji.
/PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE /East NewsSpis treści:
“Wydanie nowego rozporządzenia (…) ma na celu pozyskanie jak największej liczby kandydatów do służby w Policji oraz uzupełnienie wakatu, poprawę dynamiki, organizacji i przebiegu prowadzonego postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydata” – nie ukrywają autorzy projektu rozporządzenia. Liczba etatów w policji na rok 2024 została zaplanowana na niemal 109 tys., podczas gdy na koniec sierpnia 2024 zatrudnionych było ledwie ponad 94 tys. policjantów. Krótko mówiąc, brakuje w kraju ponad 14 tys. policjantów.
Dodajmy, że w 2023 r. do służby w Policji przyjęto 5174 osób, natomiast w 2022 r. – 5169. Ogółem w 2023 r. ze służby w Policji odeszło 9458 policjantów, a w 2022 r. – 4726. Takie dane pokazują najlepiej, że praca w Policji nie jest obiektem marzeń Polaków.
Policja będzie rekrutować przez internet?
“Mając na uwadze potrzebę doskonalenia procesu doboru do służby w Policji (…) wprowadzono możliwość złożenia dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem środka komunikacji elektronicznej oraz realizację etapu rozmowa kwalifikacyjna z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, umożliwiającego jej przeprowadzenie na odległość” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Autorzy podkreślają, że to “możliwość”, i uzasadniają, że większość osób i tak korzysta z komunikacji elektronicznej, więc pozwoli to zaoszczędzić czas i środki oraz przyśpieszy i poprawi organizację procesu doboru do służby.
Testy sprawnościowe dla kandydatów do pracy w Policji – szykuje się zmiana przepisów
Przede wszystkim w projekcie rozporządzenia umożliwiono kandydatom przystąpienie do próbnego, nieobowiązkowego testu sprawności fizycznej. Ma to pozwolić chętnym do pracy w Policji na przygotowanie się, przez wykonanie poszczególnych prób sprawnościowych bez ich oceniania, oraz zapoznanie się z zakresem, sposobem oraz warunkami zaliczenia testu.
Uwaga: wymagane zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń fizycznych ma być zastąpione oświadczeniem kandydata o braku przeciwskazań zdrowotnych, które każdorazowo kandydat będzie składał przed przystąpieniem do testu sprawności. Autorzy projektu tłumaczą, że zmiana wpłynie pozytywnie na czas trwania postępowania (uzyskanie zaświadczenia lekarskiego było czasochłonne, kosztowne i często kłopotliwe dla kandydata).
Warto podkreślić, że obecnie test sprawności fizycznej dla kandydatów do Policji składa się z ośmiu prób sprawnościowych. W projektowanym rozporządzeniu zredukowano go do czterech prób obejmujących siłę, wytrzymałość, zwinność oraz koordynację ruchową. Autorzy projektu zapewniają, że celem jest zachowanie wymogów stawianych kandydatom na policjantów, jednak wzięto pod uwagę pogarszający się z roku na rok stan sprawności fizycznej Polaków (jak napisano – spowodowany m.in. “negatywnymi skutkami konsumpcjonizmu”). Autorzy projektu zauważyli również, że stan zdrowia Polaków, a więc również kandydatów do pracy w Policji, pogorszył się w wyniku pandemii COVID-19.
Czym muszą się pochwalić kandydaci do pracy w Policji?
Warto zwrócić uwagę na wymogi dot. testu sprawnościowego dla kandydatów do pracy w Policji. Proponuje się:
- rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg;
- siady z leżenia na plecach w czasie 30 s;
- bieg ze zmianą kierunku;
- bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 s.
Sami policjanci już komentują propozycje zmian. – Argument z pozyskaniem jak największej liczby kandydatów do służby w Policji oraz uzupełnieniem wakatu jest najgorszym z możliwych. Nie powinniśmy obniżać standardów jakości – stwierdził w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną” Andrzej Szary z biura prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
***