Stopa bezrobocia w Polsce. Ministerstwo opublikowało nowe dane

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2024 roku wyniosła 5,0 proc. Dane te są zgodne z oczekiwaniami rynkowymi. We wrześniu stopa bezrobocia według danych resortu również osiągnęła poziom 5,0 proc.

7c68bd1b2048b61af7c0aca894557c8a, Biznes Fakty Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, iż szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku 2024 roku wyniosła 5,0 proc. /Piotr Kamionka /Reporter

Według wstępnych danych, w końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych było 767,1 tys. bezrobotnych. To o 2,5 tys. osób mniej niż w końcu września br. i o 3,3 tys. mniej niż w końcu października 2023 roku. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych jest najniższą, jaką zanotowano w październiku od początku pomiaru, czyli od 1990 roku – wskazano w komunikacie resortu.

Z danych ministerstwa wynika, że w październiku pracodawcy zgłosili 77,7 tys. wolnych miejsc pracy, o 3,8 proc. mniej miesiąc do miesiąca.

Na końcu października urzędy pracy dysponowały 53,3 tys. wolnych miejsc pracy. 

Rozwiń

Stopa bezrobocia w październiku. Co z powiatami dotkniętymi powodzią?

Resort pracy zwrócił uwagę, iż tylko w 11 na 43 powiaty, w których ogłoszono stan klęski żywiołowej, stopa bezrobocia w końcu października br. była wyższa niż miesiąc wcześniej – wzrost wyniósł 0,1-0,3 pkt. proc. W 21 powiatach zanotowano spadek stopy bezrobocia (w powiecie ząbkowickim aż o 0,6 pkt. proc. do 9,8 proc.), a w 11 sytuacja pozostała bez zmian.

Zgodnie z ostatnimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 5,0 proc. 

Z kolei według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia w naszym kraju kształtowała się na poziomie 2,9 proc. To jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Niższym mogą pochwalić się tylko Czechy (2,8 proc.). Najwyższe bezrobocie w UE zanotowano natomiast w Hiszpanii (11,2 proc.).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *