Biznes Fakty
UE chce wprowadzić jednolity podatek akcyzowy na e-papierosy. Polska jest inicjatorem zmian
Większość krajów Unii Europejskiej zaakceptowała harmonizację zasad opodatkowania papierosów elektronicznych oraz innowacyjnych wyrobów tytoniowych i nikotynowych – wynika z danych Polskiej Agencji Informacyjnej. Polskę można uznać za inicjatora dyskusji na ten temat, a podczas swojej prezydencji w Radzie UE wyraziła ona gotowość zaangażowania się w tworzenie prawodawstwa. Teraz decyzja należy do Komisji Europejskiej.

W ostatnich miesiącach Polska zaktualizowała swoje przepisy akcyzowe, wprowadzając podatek na: e-papierosy jednorazowego i wielokrotnego użytku, podgrzewacze tytoniu oraz wkłady nikotynowe . Była to odpowiedź na rosnącą popularność nowych produktów zawierających nikotynę i brak jednolitych standardów regulacyjnych w Unii Europejskiej. Sytuacja na szczeblu europejskim ulega zmianie, tak przynajmniej donoszą źródła Polskiej Agencji Informacyjnej.
UE zmierza w kierunku jednolitego podatku akcyzowego na e-papierosy i produkty nikotynowe. Polska zainicjowała dyskusję
Według informacji Polskiej Agencji Prasowej (PAP) zdecydowana większość państw członkowskich UE popiera ujednolicenie przepisów podatkowych dla innowacyjnych wyrobów tytoniowych i nikotynowych . Polska poruszyła tę kwestię podczas swojej prezydencji w Radzie UE i wyraziła gotowość aktywnego udziału w pracach legislacyjnych .
W lutym br. w Brukseli, z inicjatywy Polski, odbyły się dyskusje z udziałem przedstawicieli państw członkowskich na temat przyszłości opodatkowania alternatywnych produktów zawierających nikotynę, takich jak papierosy elektroniczne, podgrzewacze tytoniu i woreczki nikotynowe. Według źródła w UE większość krajów poparła potrzebę ujednolicenia przepisów w tej dziedzinie .
Niektóre kraje już wprowadziły podatek akcyzowy na tego typu produkty, ale w wielu przypadkach przepisy nie nadążają za szybko rozwijającym się rynkiem. Polska, chcąc odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez ten rynek, zmieniła przepisy dotyczące podatku akcyzowego, wprowadzając m.in. podatek od papierosów elektronicznych jednorazowego i wielokrotnego użytku, urządzeń do podgrzewania tytoniu, ich komponentów oraz innych nowych produktów zawierających nikotynę.
Polska jest gotowa podjąć dalsze kroki. Decyzję podejmuje Komisja Europejska.
Dokumenty programowe polskiej prezydencji zawierają zobowiązanie do prac nad strukturą i stawkami akcyzy na wyroby tytoniowe i ich alternatywy . Jak zauważyło źródło PAP, państwa członkowskie wysłały Komisji Europejskiej jasny sygnał o konieczności zmian . „ Komisja nie ma obowiązku , ale może traktować to poważnie” – podkreślono.
Jednakże formalne działania legislacyjne na szczeblu UE może podejmować jedynie Komisja Europejska. Na chwilę obecną nie ma projektu nowelizacji, a kwestia produktów innowacyjnych pozostaje na etapie dyskusji politycznych. Jak udało się ustalić PAP, tematem dyskusji nie była harmonizacja podatku akcyzowego na tradycyjne papierosy , choć takie doniesienia czasami pojawiają się w mediach.
Reforma podatku akcyzowego na tradycyjne papierosy wciąż otwarta
Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w marcu kilkanaście państw UE miało wysłać list do Komisji Europejskiej, w którym zaapelują o przyspieszenie prac nad regulacją wyrobów tytoniowych . Jeśli Komisja zdecyduje się wznowić dyskusje na temat wniosku z 2022 r., minimalna stawka akcyzy na papierosy może wzrosnąć z 1,80 EUR (ok. 7,49 PLN) do 3,60 EUR (ok. 14,98 PLN) za paczkę . Dla krajów takich jak Polska oznaczałoby to znaczny wzrost cen.
Jednakże wniosek ten wycofano, podobnie jak wiele innych inicjatyw podatkowych, które wymagają jednomyślnej zgody wszystkich państw członkowskich . Nawet sprzeciw jednego kraju może skutecznie zablokować proces legislacyjny, co znacznie utrudni wdrożenie reformy podatku akcyzowego na poziomie UE.
Dyrektywy UE jako alternatywna droga do zmian
Zmiany w dyrektywie
Źródło