Biznes Fakty
Ukraina chce współpracować z Polską. Chce odbudować przemysł morski
Ukraina jest otwarta na pożyczanie polskich doświadczeń i przyciąganie technologii oraz inwestycji w celu wdrożenia wartego 550 milionów euro powojennego planu odbudowy przemysłu morskiego, poinformowało Ministerstwo Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy.

Plany zaangażowania Polski w odbudowę Ukrainy zostały omówione podczas spotkania pierwszej wiceminister rozwoju Aleny Szkrum i wiceministra Andrija Kaszuby z pełnomocnikiem rządu Donalda Tuska ds. odbudowy Ukrainy Pawłem Kowalem.
Ukraina chce odbudować swój przemysł morski, zwracając się do Polski.
„Strony poświęciły szczególną uwagę realizacji wspólnego ukraińsko-estońskiego planu odbudowy przemysłu morskiego Ukrainy , którego całkowity budżet wynosi 550 milionów euro” – głosi oświadczenie po spotkaniu.
Wiceminister Andriej Kaszuba zaznaczył, że odbudowa infrastruktury morskiej jest jednym z głównych obszarów .
„Wspólnie z Estonią opracowaliśmy kompleksowy plan odbudowy ukraińskiego przemysłu morskiego i jesteśmy teraz otwarci na przyciągnięcie polskiego doświadczenia, technologii i inwestycji w celu jego realizacji. Zapraszamy polskich partnerów do udziału w takich obszarach jak budowa statków, modernizacja floty, rozwój portów, logistyka morska i rozminowywanie” – zauważył.
Czy polskie firmy wezmą udział w odbudowie Ukrainy? Konsultacje są w toku.
Podczas spotkania poruszono kwestię udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy . W szczególności rozpatrywany był program wsparcia polskiego biznesu, zainicjowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH).
„Jednym z priorytetów strony ukraińskiej jest tworzenie wspólnych ukraińsko-polskich przedsiębiorstw na terytorium Ukrainy , w szczególności w dziedzinach budownictwa, IT, medycyny i produkcji żywności, co przyczyni się zarówno do wzrostu gospodarczego, jak i rozwoju” – czytamy w komunikacie prasowym.
Strony uzgodniły kontynuację konsultacji w kwestiach udziału Polski w realizacji projektów infrastrukturalnych na terytorium Ukrainy .
Na początku roku prezes PAIH Andrzej Dycha zaznaczył w wywiadzie dla Interii Biznes, że Polska już teraz zabiega o rozbudowę swojego zaplecza administracyjnego i nawiązanie kontaktów na Ukrainie, tak aby polskie firmy były dobrze przygotowane do działania na miejscu od pierwszego dnia po zakończeniu agresji rosyjskiej.