Zmiany w Urzędzie Regulacji Energetyki. Nowy prezes wybrany w drodze konkursu.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała o powołaniu Renaty Mroczek na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wcześniej pełniła ona funkcję wiceprezesa tego Urzędu.

2fc75d75dd3209cdd73aade1ea90502d, Biznes Fakty Renata Mroczek / Krzysztof Radski / East News

Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Renata Mroczek została wybrana w drodze konkursu na stanowisko prezesa Urzędu , wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowa prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Wcześniej pełniła funkcję wiceprezesa.

Prawo energetyczne stanowi, że Prezesa Agencji Regulacji Energetyki powołuje Prezes Rady Ministrów spośród kandydatów wyłonionych w drodze otwartego konkursu. Prezes Rady Ministrów ma również prawo odwołania Prezesa Agencji Regulacji Energetyki z urzędu.

Jak podano na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki (URE) , Renata Mroczek jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego , gdzie ukończyła również studia podyplomowe finansowane ze środków europejskich. Ukończyła również podyplomowe studia menedżerskie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Renata jest certyfikowanym specjalistą w zakresie zintegrowanych systemów zarządzania w obszarach jakości, zarządzania środowiskowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jest ekspertem w szeroko pojętym prawie energetycznym oraz w zakresie sporów administracyjnych, w tym odpowiedzialności administracyjnej za naruszenie wymogów ustawowych i warunków koncesji.

Mroczek został powołany na stanowisko wiceprezesa Urzędu Regulacji Energetyki 30 października 2024 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) jest centralnym organem administracji publicznej powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do wykonywania zadań związanych z regulacją zużycia paliw i energii oraz promowaniem konkurencji. Do kompetencji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki należy obecnie m.in. wydawanie i cofanie koncesji przedsiębiorstwom działającym na rynku energii i paliw, zatwierdzanie i kontrola taryf dla gazu, energii elektrycznej i ciepła w celu zapewnienia ich zgodności z zasadami określonymi w ustawie i przepisach wykonawczych, w tym analiza i weryfikacja zasadności ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne kosztów kalkulacji cen i taryf.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *