Biznes Fakty
Nowe klasy efektywności energetycznej dla budynków z opóźnieniem. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa i Technologii.
Nowe przepisy dotyczące przydzielania klas energetycznych budynkom i wydawania certyfikatów zostaną opublikowane później niż zapowiadano. Będzie opracowany kolejny projekt uchwały, gdyż skala zmian, po otrzymaniu uwag, okazała się na tyle znacząca, że wymagają one ponownych konsultacji i uzgodnień – zaznaczyło Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi na wniosek Interii. Kwestia klas efektywności energetycznej staje się coraz ważniejsza, gdyż może mieć wpływ na wybór nabywców mieszkań na rynku wtórnym.

Wprowadzenie nowego systemu ustalania klas efektywności energetycznej budynków zostało odroczone. Robi się to dla wygody właścicieli, nabywców i najemców budynków i lokali, ponieważ będą stosowane te same oznaczenia, co na urządzeniach elektrycznych. Zmiana metodyki wydawania certyfikatów ma również na celu poprawę jakości certyfikatów oraz zwiększenie ich czytelności i przejrzystości. Jest to istotny element wdrażania tzw. dyrektywy budowlanej.
W lipcu ubiegłego roku rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu rozporządzenia dotyczącego zmian w metodyce wyznaczania efektywności energetycznej budynków oraz paszportów energetycznych . Rozporządzenie miało wejść w życie 1 stycznia 2026 r., a termin uchwalenia ustawy wyznaczono na czwarty kwartał 2024 r. Jednakże do tej pory nie została ona opublikowana. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z pytaniem o termin jej przyjęcia i wejścia w życie. Okazało się, że zaplanowano nowy projekt i nowe konsultacje.
– Wejście w życie rozporządzenia w sprawie metodyki ustalania efektywności energetycznej budynków lub ich części oraz świadectw efektywności energetycznej planowane jest na drugą połowę 2026 r. Termin ten wynika z trwającego procesu legislacyjnego, w tym konieczności analizy uwag nadesłanych w ramach konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a także sfinalizowania projektu z uwzględnieniem tych uwag i innych prac prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi związanych z reformą systemu oceny charakterystyki energetycznej budynków, co ma wpływ na treść rozporządzenia. Obejmują one m.in. nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, przygotowanie krajowego planu renowacji budynków oraz utworzenie nowego centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. Ministerstwo Rozwoju i Technologii stwierdziło, że prace te są konieczne w celu wdrożenia dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków .
Projekt rezolucji zostanie zmieniony
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, obecnie opracowywany jest nowy projekt uchwały, uwzględniający uwagi zgłoszone w toku konsultacji społecznych oraz wyniki innych, wyżej wymienionych prac.
„Zakres zmian jest tak duży, że nowy projekt zostanie ponownie przedstawiony do akceptacji innym ministerstwom i poddany konsultacjom społecznym” – dodaje MRiT.
Planowane jest wprowadzenie zmian, które w szczególności wynikają z zaproponowanych postulatów. Jak podkreśla ministerstwo, procedura wyznaczania efektywności energetycznej nie ulegnie zasadniczym zmianom, zostanie natomiast dopracowana w celu zapewnienia dokładności i jednoznaczności obliczeń. To samo będzie dotyczyło sposobu prezentacji tych charakterystyk w postaci klas efektywności energetycznej.
Ministerstwo precyzuje, że metodologia ustalania klas nie ulegnie zasadniczym zmianom, natomiast zmianie ulegną poszczególne zakresy klas efektywności energetycznej oraz ilość informacji podawanych w świadectwie efektywności energetycznej . Wyrażenie charakterystyki energetycznej w postaci klas musi być oparte na zasadach określonych w ww. rozporządzeniu, zgodnie z terminami wskazanymi na wstępie. Klasa efektywności energetycznej budynku lub jego części musi zostać ustalona na podstawie szacowanego zużycia energii związanego z zapotrzebowaniem na media. „Zużycie energii określone przez uprawnionego eksperta musi odpowiadać klasie efektywności energetycznej wskazującej zużycie energii budynku lub jego części, jak podano w świadectwie charakterystyki energetycznej, w taki sam sposób jak w przypadku etykietowania energetycznego urządzeń pobierających energię”.
Niepewność co do nowej daty
– Generalnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o klasy energetyczne budynków i ich części (w tym mieszkań i domów), mamy do czynienia z informacyjnym zamieszaniem. Latem ubiegłego roku w mediach ogólnopolskich pojawiła się informacja o projekcie rozporządzenia w tej sprawie, w którym zaproponowano podział budynków na klasy efektywności energetycznej. Samo Ministerstwo Rozwoju i Technologii już w lipcu ubiegłego roku ogłosiło, że klasy efektywności energetycznej budynków zaczną obowiązywać od początku 2026 roku. Jednak nowa odpowiedź ministerstwa sugeruje, że klasy efektywności energetycznej zostaną wprowadzone za co najmniej sześć miesięcy. Prawdopodobnie będą też inaczej oznaczone,
Źródło