Biznes Fakty
Coraz więcej zakażeń krztuścem. W aptekach brakuje szczepionek
W wielu aptekach wciąż brakuje szczepionek na krztusiec
Rośnie liczba zachorowań na krztusiec, a tymczasem nie we wszystkich aptekach można zakupić szczepionkę. – Są skoki zainteresowania szczepionką na krztusiec. Zauważamy niepłynność dostaw i dostępności produktów – wyjaśnia farmaceutka w rozmowie z Polsat News.
Problem dotyczy przede wszystkim dorosłych, ponieważ dzieci mogą liczyć na dostęp do darmowego szczepienia.
Coraz więcej zakażeń krztuścem. Choroba szczególnie niebezpieczna dla niemowląt
Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, od 1 stycznia do 31 lipca 2024 r. zarejestrowano w Polsce 8647 przypadków krztuśca, z czego aż 3224 w samym lipcu. Lekarze i farmaceuci wskazują, że głównym powodem tego stanu rzeczy jest malejąca wyszczepialność społeczeństwa.
Statystyki wydają się jasne: im mniej się szczepimy, tym więcej będzie przypadków krztuśca. Jak podaje NIZP, w 2009 roku odnotowano nieco ponad 3 tys. uchyleń od obowiązku szczepień. W 2019 roku było ich już blisko 50 tys.
Wideo. Krztusiec w natarciu, a szczepionek wciąż brak. „Są skoki zainteresowania”
O ile choroba może stworzyć poważny problem osobom dorosłym, o tyle w przypadku niemal połowy dzieci, które zachorują na nią przed ukończeniem pierwszego roku życia, może okazać się śmiertelna. Z tego powodu tak ważne jest to, by rodzice nie bagatelizowali znaczenia szczepienia.
Krztusiec w kamuflażu. Jak go rozpoznać?
– Pierwsza faza, która trwa około dwóch tygodni, przypomina zwykłą infekcję wirusową, czyli: katar, kaszel, ból gardła – powiedział Polsat News lekarz medycyny rodzinnej z Lublina. – Charakterystyczne może być tylko to, że kaszel nasila się w nocy, ale sam ten fakt nie świadczy to jeszcze o tym, że jest to krztusiec – dodał.
Jak podkreślił lekarz, w drugiej fazie choroby kaszel staje się bardziej intensywny. – Napady kaszlu czasami kończą się odruchami wymiotnymi. Pacjent ma trudności z oddychaniem, doświadcza duszności w trakcie ataku – powiedział.
Polsat News porozmawiał również z kierowniczką apteki i farmaceutką, by dowiedzieć się, dlaczego niektóre apteki dysponują szczepionkami, podczas gdy w innych ich nie ma. Jak się okazuje, istnieje wiele miejsc, gdzie szczepionkę można kupić, ale brakuje chętnych. Z tego powodu inne apteki składają mniejsze zamówienia.
– Są takie skoki zainteresowania tą szczepionką. Zauważamy niepłynność dostaw i dostępności produktów. Na ten moment, zgodnie z naszą wiedzą, dostępne są tylko szczepionki czterowalentne. Natomiast trzywalentne będą dostępne w połowie października – przekazała farmaceutka.
WIDEO: Gorąco w studiu Polsat News. "Wały to robiliście, a nie budowaliście"
Pola Kajda / polsatnews.pl
Źródło