Kilometrówki prokuratora Ziarkiewicza. „Kiedy miał czas na pracę?”

6966ecbccea36fba14ea468aa881740e, Biznes Fakty
FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Jerzy Ziarkiewicz

Były szef Prokuratury Regionalnej w Lublinie Jerzy Ziarkiewicz mógł nieprawidłowo rozliczać tzw. kilometrówki. Prokuratura w Nowym Sączu prowadzi w tej sprawie śledztwo. Jak podała "GW", Ziarkiewicz miał przejechać w zeszłym roku ponad 120 tys. km.

Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu od 8 listopada prowadzi śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie Jerzego Ziarkiewicza.

 

Jak podano w komunikacie, chodzi o osiągnięcia korzyści majątkowej od 1 stycznia 2023 r. do 26 stycznia 2024 r. Dokładnie o nieprawidłowości w rozliczeniach zwrotów kosztów za używanie prywatnego pojazdu do celów służbowych, czyli tzw. kilometrówki.

Audyt w prokuraturze. Sprawdzono służbowe przejazdy

W lubelskiej prokuraturze przeprowadzono audyt zewnętrzny. W jego trakcie sprawdzono delegacje służbowe wykonywane przy użyciu samochodów prywatnych. „W wyniku dokonanych sprawdzeń doszło do ustaleń, że mogły pojawiać się nieprawidłowości w rozliczeniach delegacji ówczesnego Prokuratora Regionalnego na przejazdy służbowe w celach związanych z pełnioną funkcją samochodem prywatnym w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem” – przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej prok. Justyna Rataj-Mykietyn.

 

 

O sprawie napisała we wtorek „Gazeta Wyborcza”. – Rok ma 365 dni. Pomijając soboty i niedziele, ustawowy 38-dniowy prokuratorski urlop i około dziesięciu dni świątecznych, na pracę pozostaje 212-214 dni w ciągu roku. A to oznacza, że były szef pokonywał każdego dnia roboczego po 570 km. I więcej. Przecież to fizycznie niemożliwe. Kiedy on znajdował czas na pracę? – usłyszał dziennikarz „GW” od informatora w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie.

 

Postępowanie znajduje się na wczesnym etapie. „Aktualnie podejmowane są czynności procesowe zmierzające do poczynienia ustaleń w sprawie” – czytamy w komunikacie prokuratury.

 

– Postępowanie będzie toczyć się w sprawie przekroczenia uprawnień do momentu, kiedy prokurator uznając, że należałoby przedstawić zarzut, będzie musiał zgłosić się z wnioskiem o uchylenie immunitetu – Anna Adamiak, rzecznik prasowy prokuratora krajowego.

 

Za popełnienie przestępstwa z art 231 § 2 k.k. grozi do dziesięciu lat więzienia.

Adam Bodnar zawiesił prokuratora

W październiku prokurator generalny Adam Bodnar podjął decyzję o zawieszeniu prokuratora Jerzego Ziarkiewicza na sześć miesięcy. Ziarkiewicz znany jest w środowisku jako zaufana osoba Zbigniewa Ziobry, która miała blokować postępowania nieprzychylne ludziom PiS. 
 
Prokurator Ziarkiewicz mierzy się z zarzutami popełnienia przewinień dyscyplinarnych w postaci „oczywistego i rażącego naruszenia przepisów prawa oraz uchybienia godności urzędu w związku z prowadzonymi i nadzorowanymi postępowaniami przygotowawczymi w okresie pełnienia funkcji Prokuratora Regionalnego w Lublinie”.

 

 

„Dziś podjąłem decyzję o zawieszeniu w czynnościach służbowych na okres 6 miesięcy prok. Jerzego Ziarkiewicza ze względu na toczące się postępowania karne i dyscyplinarne w związku z przetrzymywaniem akt w tzw. ’garażu Ziarkiewicza’” – napisał w mediach społecznościowych Adam Bodnar.

Jak podała w komunikacie Prokuratura Krajowa, w zakresie ujawnionych nieprawidłowości prowadzone jest śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego, „przez co działano na szkodę interesu publicznego w postaci prawidłowego funkcjonowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz interesu prywatnego w postaci prawa strony do sądu”.

W styczniu „Gazeta Wyborcza” informowała, że to prok. Jerzy Ziarkiewicz zajmował się sprawami dotyczącymi polityków PiS, które przez długi czas lądować miały w tzw. zamrażarce. Jak ustalono, Ziarkiewicz trzymał akta w służbowym garażu.

 

WIDEO: Zamieszanie wokół ministra nauki. "Jeśli to prawda, powinien ponieść konsekwencje"

Anna Nicz / sgo / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *