Biznes Fakty
Nowela ustawy o KRS. Prezydent Andrzej Duda zdecydował
Andrzej Duda skierował do TK kolejny projekt
Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o KRS w trybie kontroli prewencyjnej – powiadomiła Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta.
W lipcu Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli o KRS, mającą umożliwić kandydowanie do tej Rady sędziom, którzy uzyskali nominację po 2017 r. Odrzucenie poprawki rekomendowała sejmowa komisja sprawiedliwości.
Andrzej Duda kieruje nowelę ws. KRS do Trybunału Konstytucyjnego
Głównym założeniem rządowej nowelizacji jest to, by 15 sędziów-członków KRS było wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie – jak jest po zmianie przepisów z grudnia 2017 r. – przez Sejm. Po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie Rady mieliby stracić mandaty.
W ten sposób ministerstwo sprawiedliwości chciałoby zagwarantować, że KRS byłaby niezależna od władzy ustawodawczej, a nowelizacja w tej sprawie ma być właśnie jedną z fundamentalnych zmian przywracających w Polsce praworządność.
Wybór członków KRS nadzorowałaby Państwowa Komisja Wyborcza, odpowiedzialna za organizowanie wyborów, w tym weryfikację zgłoszeń i drukowanie kart do głosowania. W KRS znaleźliby się sędziowie reprezentujący wszystkie szczeble.
KRS, której zadaniem jest chronienie niezależność sądów i niezawisłość sędziów, rozpatruje i ocenia kandydatury na stanowiska sędziego, a także przedstawia prezydentowi wnioski o powołanie sędziów. W skład KRS wchodzi 25 osób, w tym 15 członków wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie.
Prezydent nie chce wykluczenia sędziów powołanych po 2017 r.
Kilka tygodni temu Małgorzata Paprocka w rozmowie z PAP wyrażała przekonanie, że nowelizacja ustawy o KRS jest „jaskrawie sprzeczna z konstytucją” i że nie ma możliwości je zaakceptowania.
Wskazywała przy tym na wypowiedzi samego prezydenta Andrzeja Dudy, który miesiąc wcześniej w jednej z wypowiedzi dał jasno do zrozumienia, że nie widzi potrzeby wprowadzania zmian w funkcjonowaniu KRS. Opór prezydenta ma budzić przede wszystkim niedopuszczenie do zasiadania w KRS sędziów powołanych po 2017 r.
WIDEO: PKW odbierze pieniądze PiS? Szef KPRM: Mamy dowody
Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl / PAP
Źródło