Biznes Fakty
Wigilia wolna od pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o kosztach
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w "Graffiti"
– W tym roku idziemy do pracy w Wigilię po raz ostatni. Z naszych szacunków wynika, że skutki finansowe uwolnienia 24 grudnia od pracy wyniosą od 300 milionów do maksymalnie miliarda złotych – mówiła w "Graffiti" minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
– Wczoraj Senat przyjął dwie bardzo ważne dla mnie ustawy – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, tłumacząc, że chodzi o ustawę o wolnej od pracy Wigilii oraz ustawę o dodatkowym urlop macierzyńskim dla rodziców wcześniaków.
– W tym roku będziemy po raz ostatni iść do pracy 24 grudnia – mówiła minister, zaznaczając, że projekt musi zostać jeszcze podpisany przez prezydenta.
Dziemianowicz-Bąk: W tym roku idziemy do pracy w Wigilię po raz ostatni
– Wigilia to nie jest taki zwykły wtorek, środa czy czwartek, nawet jeżeli jest to dzień ustawowo pracujący. Część gospodarki znacznie spowalnia, trudno jest więc oszacować te skutki finansowe – wyjaśniła na antenie Polsat News, tłumacząc, jaką metodę przyjęło kierowane przez nią ministerstwo.
Wideo: Koniec z pracą w Wigilię? Minister tłumaczy
– Szacunki przygotowaliśmy na podstawie analogii wprowadzenia wolnego od pracy Święta Trzech Króli. I co się okazało? Okazało się, że od 300 milionów do maksymalnie 1 miliarda te skutki finansowe mogą wynosić – stwierdziła Dziemianowicz-Bąk.
Zdaniem minister są również takie branże, które mogą zyskać na dłuższym okresie wolnego w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Dziemianowicz-Bąk wymieniła tu turystykę oraz gastronomię. Polityk Lewicy wskazała jednocześnie, że są również i takie branże, które tego dnia będą pracować normalnie, jak choćby transport.
Krótszy tydzień pracy. „Lewica opowiada się, żeby każdy piątek był wolny”
Następnie prowadzący zapytał minister o słowa polityka Koalicji Obywatelskiej Zbigniewa Konwińskiego, który na antenie Polsat News stwierdził, że kolejną polityczną propozycją – podobną do wolnej Wigilii – będzie wolny od pracy Wielki Piątek.
– Lewica akurat opowiada się za tym, żeby każdy piątek był dniem wolnym, bo chcemy skrócenia tygodnia pracy albo do czterech dni albo do 35 godzin – stwierdziła na to Dziemianowicz-Bąk. Jak dodała, „to oczywiście nie jest zmiana, która może być wprowadzona z dnia na dzień”, ale Lewica pracuje nad zbadaniem, jaka forma postulatu krótszego tygodnia pracy byłaby możliwa do zrealizowania w Polsce.
Wzrost cen żywności. „Też chciałabym, żeby masło było tańsze”
Następnie polityk odniosła się do kwestii rosnących cen żywności. – Także chciałabym żeby masło i inne produkty kosztowały mniej – powiedziała minister, wskazując, że wyższe ceny masła wynikają z wyższych cen mleka.
Marcin Fijołek dopytał również polityk o ocenę rosnącej popularności kredytów „chwilówek”. Wartość udzielonych pożyczek gotówkowych, w tym popularnych chwilówek, wzrosła w ciągu ostatniego roku o 44,6 proc. – wynika z nowych danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).
– W mojej ocenie jest to na tyle poważny sygnał, że trzeba pamiętać, że to także kwestia bezpieczeństwa socjalnego. Dlatego dobrze, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na tak ważnie społeczne projekty jak choćby renta wdowia – przyznała, dodając, że „ubóstwo ma często twarz osoby starszej”.
Wybory prezydenckie. Dziemianowicz-Bąk o możliwym starcie Biejat
– Mogę powiedzieć, że jako Lewica ogłosimy nazwisko naszego kandydata 15 grudnia na konwencji – powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jednocześnie minister przyznała, że nie uczestniczyła w żadnych rozmowach z premierem Donaldem Tuskiem w kwestii potencjalnego startu w wyborach prezydenckich.
– Jeżeli Magdalena Biejat byłaby kandydatką Nowej Lewicy, jeżeli tak zdecydowałaby rada krajowa Nowej Lewicy i ciała statutowe naszych lewicowych koalicjantów, to ja byłabym bardzo szczęśliwa i w stu procentach zaangażowana w jej kampanię, bo bardzo cenię marszałkinię Senatu – podkreśliła.
Pozostałe odcinki „Graffiti” dostępne TUTAJ.
WIDEO: Prognoza pogody – czwartek, 5 grudnia – rano
nn / Polsatnews.pl
Źródło