Biznes Fakty
CPK dofinansowane na 3,5 miliarda złotych
Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 miliarda złotych na rzecz CPK, w formie obligacji skarbowych. Dofinansują one spółkę – powiedział premier Donald Tusk przed posiedzeniem rządu. Pieniądze mają trafić między innymi na prace związane z projektowaniem terminala lotniska i dworca kolejowego.
Donald Tusk poinformował o podjęciu decyzji o charakterze finansowym w sprawie CPK. – One także powinny w jakiejś części rozwiać rozmaitego typu wątpliwości czy dezinformacje dotyczące przyszłości projektu. Mówimy o centralnym porcie lotniczym i infrastrukturze, która ma temu przedsięwzięciu towarzyszyć – zaznaczył premier.
Pieniądze na CPK
– Podjąłem decyzję o przekazaniu 3,5 mld zł. To są papiery skarbowe i te pieniądze dofinansują spółkę. Będzie to związane z pracami projektowymi dla terminala, dworca kolejowego i węzła przesiadkowego transportu publicznego w strefie Airside i Landside oraz sieci przyłączy i prace przygotowawcze dla budowy portu lotniczego CPK – powiedział premier Tusk.
Premier zaznaczył, że mówi o tym „ponieważ ciągle jest bardzo dużo zamieszania w przestrzeni publicznej i to jest zamieszanie, które bardzo często wytwarzają ci, którzy dużo mówili o CPK, ale nic nie zrobili”.
– Chciałbym to jeszcze raz podkreślić. My być może jesteśmy mniej sprawni w propagandzie tego projektu, natomiast ludzie odpowiedzialni za ten projekt podejmują po prostu pracę, a ja zapewniam tą decyzją kolejne finansowanie tego przedsięwzięcia – powiedział szef rządu.
Premier dodał później, że „także w kontekście CPK dzisiaj podejmiemy decyzję na wniosek Ministra Aktywów Państwowych o przeniesieniu Polskiej Grupy Lotniczej, Grupy LOT do Ministerstwa Infrastruktury”.
– Ma to związek z potrzebą konsolidacji naszych działań i integracji działań związanych właśnie z tym wielkim projektem infrastrukturalnym. On dotyczy kolei. Koleje były wcześniej przekazane do infrastruktury, ale także bezpośrednio w związku z projektem Wielkiego Portu Lotniczego także dotyczy Polskiej Grupy Lotniczej i LOTu. Jestem przekonany, że to bardzo ułatwi pełną koordynację pracy, jeśli chodzi o ten projekt – podkreślił premier Donald Tusk.
O CPK
Należąca do Skarbu Państwa CPK, to spółka powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.