Inspekcja Jakości Handlowej sprawdziła oliwy z oliwek. Stwierdzono liczne nieprawidłowości

506d2edb17fcff7ef639a76bf06428bb, Biznes Fakty

Firmy płacą za fałszywe opinie. Interweniuje UOKiKTVN24

Ogólnopolska kontrola oliw z oliwek najwyższej jakości wykazała nieprawidłowości w 38 z 56 podmiotów – informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Produkty były kwestionowane ze względu na m.in. błędy w znakowaniu, brak aromatu owoców czy zawyżanie kategorii produktu.

„Jakość handlowa oliwy z oliwek jest ściśle uregulowana przepisami. Inspektorzy podczas kontroli sprawdzili sposób składowania oliwy, pobrali próbki do badań laboratoryjnych i zweryfikowali jej oznakowanie” – przekazała Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

Kontrole przeprowadzono w ostatnim kwartale ubiegłego roku, sprawdzając sklepy, importerów, a także podmioty prowadzące sprzedaż hurtową. Oliwę zweryfikowano w 56 podmiotach, stwierdzając nieprawidłowości w 38 (67,9 proc.). Badanie obejmowało cechy organoleptyczne, fizykochemiczne, a także znakowanie.

Dobrą oliwę extra virgin można obecnie nazywać towarem luksusowymTomasz Pluciński

CZYTAJ WIĘCEJ: Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają>>>

Nieprawidłowości w oliwie

Kontrola oliwy pod kątem cech organoleptycznych objęła 50 partii, z czego w 38 (76 proc.) stwierdzono nieprawidłowości. Pod względem cech fizykochemicznych sprawdzono natomiast 52 partie, z czego zakwestionowano 5 z nich.

IJHARS podkreśla, że występowanie wad organoleptycznych w oliwie najwyższej kategorii jest niedopuszczalne i świadczy o tym, że jej klasa jest niższa, niż deklaruje producent. Szereg nieprawidłowości stwierdzono też w składzie produktów.

„Stwierdzono głównie przekroczenia poziomów parametrów określonych w przepisach, np. zawyżoną zawartość stigmastadienów (związków powstających pod wpływem temperatury) oraz estrów etylowych kwasów tłuszczowych” – wyjaśnia inspekcja.

Inspektorzy zwrócili również uwagę na znakowanie oliwy. W 50 ze 110 zbadanych partii wykazano nieprawidłowości takie jak podanie nazwy „oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia” dla produktu niższej kategorii, brak informacji o miejscu pochodzenia oliwy, zbyt mała czcionka na etykiecie czy brak informacji o warunkach przechowywania produktu.

Sankcje za nieprawidłowości w oliwie

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy wydali 10 decyzji nakładających kary pieniężne, 8 decyzji zakazujących sprzedaży towarów niespełniających wymagań, 4 decyzje nakazujące wycofanie z obrotu, 2 mandaty karne oraz 13 zaleceń pozakontrolnych.

„Kategorie oliwy z oliwy są ściśle uregulowane w przepisach. Jedną z nich jest oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia, czyli 'najwyższa kategoria oliwy z oliwek, uzyskana bezpośrednio z oliwek i wyłącznie za pomocą środków mechanicznych'” – przypomina IJHARS.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *