Kredyt nieważny przez WIBOR. Sąd w Suwałkach wydał pierwszy taki wyrok

035d61af6e8c2eef4fc3bf18baec9507, Biznes Fakty

Stopy procentowe. Ludwik Kotecki o możliwości ich zmianTVN24

Sąd w Suwałkach stanął po stronie kredytobiorców, a nie banku, i unieważnił kredyt hipoteczny bazujący na wskaźniku WIBOR – poinformowała piątkowa "Gazeta Wyborcza". To pierwszy taki wyrok, choć na razie nieprawomocny – dodaje dziennik.

Sprawa dotyczy umowy kredytu hipotecznego, która została zawarta w 2015 r. z Getin Noble Bankiem (obecnie VeloBank). Wyrokiem z 22 stycznia Sąd Okręgowy w Suwałkach – jak podała „GW” – stwierdził, że jest nieważna.

Bank musi oddać pieniądze

„Bank ma wypłacić kredytobiorcom łącznie kwotę 245 943,93 zł, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 26 kwietnia 2024 r. Dodatkowo bank ma pokryć koszty procesu w wysokości 11 817,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami” – czytamy w artykule.

„GW” cytuje też słowa radczyni prawnej Beaty Strzyżowskiej: „Pracownik banku, będący świadkiem w sprawie, sam nie wiedział, kto tworzy wskaźnik WIBOR, nie znał pojęcia fixingu, nie wiedział również, jak ten wskaźnik jest ustalany, a co więcej, wskazał, iż podczas szkoleń organizowanych przez bank dokładnie wskazywano, jakie informacje nie powinny być przekazywane konsumentom”.

„Sąd ustalił, że pracownik banku bez posiadania odpowiedniej wiedzy nie mógł prawidłowo poinformować w tym zakresie klientów” – dodała.

Czym jest WIBOR?

Gazeta przypomina, że to właśnie WIBOR, wraz z marżą banku, decyduje o oprocentowaniu kredytów. „Wraz z podwyżkami stóp procentowych i wskaźnika WIBOR, kredytobiorcy ramię w ramię z prawnikami ruszyli do sądów pozywać banki i udowadniać, że wskaźnik mógł być przez banki manipulowany. Szczególnie że bankom takie operacje mogą się opłacać, bo im wyższy WIBOR, tym więcej zarabiają” – dodała „GW”.

WIBOR 6MStooq

Stanowisko banku

„Wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach nie jest prawomocny, wobec czego nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Planujemy wnieść apelację „- przekazała „GW” Monika Banyś, rzeczniczka prasowa VeloBanku.

Dodaje: – „Dotychczasowa linia orzecznicza nie daje żadnych podstaw do kwestionowania wskaźnika WIBOR. Spośród 1111 spraw dotyczących WIBOR, do maja 2024 r. zapadły 24 wyroki, wszystkie potwierdzające zgodność z prawem wskaźnika WIBOR, który jest oficjalnym wskaźnikiem opartym na unijnym rozporządzeniu BMR (Benchmarks Regulation)”.

Z kolei Katarzyna Urbańska ze Związku Banków Polskich zwraca uwagę na to, że wyrok taki zapadał w sądzie w Suwałkach. „Wyrok ten został wydany przez ten sam skład orzekający, co w sprawie IC 217/24 z 4 października 2024 r., co oznacza, że sędzia ma już wyrobiony pogląd, z którym my się nie zgadzamy” – mówi.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *