Potężny deficyt budżetowy. Minister ujawnia kwotę

D725a81f61c19c948a38c867ea9d24e6, Biznes Fakty

Minister finansów Andrzej Domański o deficycie budżetu państwa w projekcie budżetu na 2025 rokTVN24

Rząd przyjął w środę projekt ustawy budżetowej na 2025 rok. – Deficyt budżetu państwa w 2025 roku wyniesie 289 miliardów złotych – powiedział minister finansów Andrzej Domański.

– Dochody budżetu państwa w 2025 roku wyniosą 632,6 miliarda złotych, oczekujemy wyraźnego wzrostu dochodów z VAT-u o 50 miliardów złotych, z CIT-u o ponad 9 miliardów złotych oraz dochodów z akcyzy o ponad 8 miliardów złotych. Deficyt budżetu państwa (…) na rok 2025 wyniesie 289 miliardów złotych – powiedział minister finansów.

– Ten deficyt należy jednak sprowadzić do warunków porównywalnych i pamiętać, iż w tym deficycie znajduje się spłata zobowiązań PFR-u na 34,7 miliarda złotych, spłata funduszu przeciwdziałania COVID-19 na kwotę 28,5 miliarda złotych – dodał.

Dodał, że deficyt budżetu w warunkach porównywalnych do 2024 r. wyniósłby 181 mld zł.

Podkreślił, że w ustawie budżetowej na 2025 założono brak wypłaty zysku z NBP. 

W budżecie zabezpieczono środki na obniżenie składki zdrowotnej, ale jeszcze nie wiadomo konkretnie, w jakim kształcie. – To, co planujemy na odejście od poboru składki w momencie sprzedaży aktywów trwałych plus nowe rozwiązania, one razem sięgną do 4 miliardów złotych. To jest nasze zabezpieczenie w budżecie – powiedział Domański. 

4b58d3ef0a847e18a44bdc63cf61aaee, Biznes Fakty

Gospodarka przyspiesza

Domański poinformował, że budżet na rok 2025 jest tworzony w warunkach wyraźnie przyspieszającej polskiej gospodarki.

– W tym roku oczekujemy, że Polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,1 procent, natomiast w roku 2025 oczekujemy dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego do poziomu 3,9 procent. Zdecydowaliśmy się w Ministerstwie Finansów na podniesienie prognozy wzrostu gospodarczego na rok 2025, co jest wynikiem tego, iż (…) widzimy, że ruszają kolejne silniki wzrostu gospodarczego – powiedział Domański.

Podkreślił, że przyszłoroczny budżet łączy w sobie wyraźny wzrost wydatków na obronę, na bezpieczeństwo i wzrost wydatków na ochronę zdrowia.

– Planujemy, że w przyszłym roku na bezpieczeństwo, na obronę narodową, wydamy prawie 187 miliardów złotych, czyli 4,7 procent PKB. (…) Drugim niezwykle istotnym filarem są ochrona i opieka zdrowotna. W 2025 roku przeznaczymy 222 miliardy złotych – powiedział minister.

Dodał, że rząd oczekuje też wysokiej dynamiki inwestycji, zarówno publicznych, jak i inwestycji sektora prywatnego.

– Oczekujemy, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w 2025 roku 5,5 procent, natomiast dług sektora instytucji rządowych i samorządowych sięgnie 59,8 procent. Ten wysoki deficyt jest oczywiście warunkowany w dużej mierze działaniami, które podjęliśmy w poprzednich miesiącach, ale również przesunięciem i spłatą obligacji, długu zaciągniętego przez naszych poprzedników, długów z tytułu funduszu COVID-19, oraz długu zaciągniętego przez PFR w roku 2020 i w przyszłym roku należy go spłacić z budżetu, aby przywrócić centralną rolę budżetu państwa – powiedział Domański. 

Premier o budżecie

– Jeśli chodzi o budżet – i to też pokazuje całą filozofię naszej polityki, niezależnie od tych niełatwych okoliczności – chcemy i uzyskaliśmy to w roku 2024, więc mamy dowody, czyli to, co się dzieje w tej chwili w Polsce, jest tego dowodem, będziemy to kontynuowali w roku 2025 na podstawie tego budżetu, który zaprezentujemy; a mianowicie: inflacja w ryzach, rekordowy od lat wzrost gospodarczy – powiedział w środę premier Donald Tusk.

Doprecyzował, że wzrost gospodarczy w 2025 r. wyniesie 3,9 proc.

Szef rządu zapowiedział też realny wzrost płacy minimalnej i start inwestycji, szczególnie tych kluczowych, związanych przede wszystkim z energetyką i infrastrukturą kolejową.

Szef rządu przyznał na środowej konferencji prasowej, że w pracach nad budżetem na 2025 r. spodziewa się jeszcze „trochę turbulencji”.

Podziękował całemu rządowi oraz liderom koalicji: Szymonowi Hołowni, Włodzimierzowi Czarzastemu i Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. – Dla mnie jest bardzo ważne, że cała koalicja 15 października stoi stabilnie i murem za naszymi działaniami budżetowymi – oświadczył.

Jak powiedział premier zaplanowane na przyszły rok wydatki na obronność „to wielki wysiłek, od którego nie ma odwrotu”.

– Przygotowaliśmy budżet budowy i siły. Będziemy budować to, co jest potrzebne zarówno ze względu na bezpieczeństwo Polski – to bezpośrednie, jak i energetyczne. Zdecydowaliśmy także o rekordowo wysokich wydatkach na obronę; mówimy tu o blisko 190 miliardach złotych, ponad 186 – jeśli dobrze pamiętam – miliardów złotych – powiedział Tusk..

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *