Biznes Fakty
Powódź i potężne utrudnienia na drogach krajowych. Lista dróg w województwie opolskim, śląskim i dolnośląskim
W całym kraju zablokowanych jest 86 dróg – wynika z informacji przedstawionych przez przedstawicieli policji i drogowców na wtorkowym sztabie kryzysowym. Utrudnienia czekają kierowców z województw opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Zakończyły się utrudnienia w województwie śląskim.
Jak poinformowano podczas spotkania sztabu kryzysowego, 86 dróg jest zablokowanych – 12 dróg krajowych, 32 drogi wojewódzkie oraz 42 drogi powiatowe i gminne.
Według stanu na godz. 18 wszystkie autostrady i drogi ekspresowe są przejezdne – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Zakończyły się utrudnienia w woj. śląskim, tj. na DK78 Chałupki – Olza oraz na moście granicznym w m. Chałupki. Ponadto otwarta została DK33 w woj. dolnośląskim na odcinku Kłodzko – granica państwa w Boboszowie.
Najważniejsze utrudnienia
Województwo opolskie
DK40 m. Głuchołazy (woj. opolskie): droga zablokowana (most tymczasowy i konstrukcja nowego mostu zostały porwane przez nurt rzeki)
DK45 m. Krapkowice (woj. opolskie): droga zablokowana (podmycie i uszkodzenie jezdni)
DK46 m. Malerzowice Wielkie (woj. opolskie): most zamknięty (wysoki stan wody)
DK46 m. Kamienica (woj. opolskie): droga zablokowana (podmycie i uszkodzenie jezdni)
DK94 w pobliżu m. Skorogoszcz (woj. opolskie): droga zablokowana
DK40 m. Mochów (woj. opolskie): ruch wahadłowy na moście (wysoki stan wody)
Województwo dolnośląskie
DK39 Strzelin – Wiązów (woj. dolnośląskie): droga zablokowana
DK94 m. Bolesławiec (woj. dolnośląskie): zamknięty most (wysoki stan wody)
Województwo lubuskie
DK12 m. Szprotawa (woj. lubuskie): droga zablokowana
W pozostałych województwach brak utrudnień związanych z sytuacją hydrologiczną.
GDDKiA zapowiedziała, że kolejny raport zostanie przekazany w środę.
Utrudnienia na kolei
Z powodu powodzi na południu Polski we wtorek o godz. 20 ruch pociągów wstrzymany był na pięciu odcinkach linii lokalnych – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe.
Zgodnie z informacjami PKP PLK, pociągi nie kursują na odcinkach: Prudnik – Nowy Świętów, Otmuchów – Paczków, Paczków – Kamieniec Ząbkowicki oraz na stacjach Głuchołazy i Kłodzko Główne. Nieprzejezdne są przejścia graniczne z Czechami: Chałupki – Bohumin, Zebrzydowice – Petrowice i Cieszyn.
Na trasie Opole – Brzeg, w związku z przejściem fali powodziowej, występują utrudnienia w dostawie prądu do sieci trakcyjnej. Pociągi kursują, jednak w większych odstępach, co powoduje opóźnienia do ok. 60 minut.
Dotychczas PKP PLK udrożniły 21 odcinków linii kolejowych: Ludwikowice Kłodzkie – Głuszyca, Głogówek – Racławice Śląskie, Kobierzyce – Sobótka, Jelenia Góra Zachodnia – Jelenia Góra Sobieszów, Szklarska Poręba – Piechowice, Dzierżoniów Śląski – Mościsko Dzierżoniowskie, Nysa – Brzeg, Jelenia Góra – Rybnica, Rybnik Niewiadom – Rydułtowy, Milicz – Zduny, Goleszów – Cieszyn, Chałupki – Racibórz, Chałupki – Wodzisław Śląski, Mizerów – Gierałtowice, Marciszów – Janowice Wielkie, Ścinawa – Chełmek Wołowski, Piwniczna – Wierchomla, Kamienna Góra – Sędzisław, Łambinowice – Nysa, Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój i stację Rębiszów.
Do godz. 20 we wtorek odwołano 96 pociągów, a 66 uruchomiono w skróconych relacjach. Ze względu na pogodę odnotowano we wtorek osiem zdarzeń, które wpłynęły na opóźnienie 116 pociągów na 1 tys. 280 minut.