Biznes Fakty
Środki dla rolników 2024. Siekierski: pracujemy nad rozporządzeniem, by wypłacić środki poszkodowanym w wyniku przymrozków
Trwają pace nad rozporządzeniem, na mocy którego zostaną wypłacone środki dla rolników poszkodowanych w wyniku wiosennych przymrozków oraz gradobicia – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. W sumie pula pomocy może wynieść nawet 476 milionów złotych. Szef resortu rolnictwa poruszył również temat strat poniesionych w wyniku suszy.
– Sprawne przygotowanie projektu rozporządzenia jest bardzo istotne, ponieważ umożliwi wypłaty pomocy krajowej do 31 grudnia br. oraz pomocy unijnej do 31 stycznia 2025 r. – podkreślił minister Siekierski podczas spotkania z przedstawicielami izb i organizacji rolniczych.
Środki dla rolników
Jak wskazano w komunikacie ministerstwa, spotkanie było okazją do dyskusji o szczegółowych warunkach realizacji wsparcia i omówienia roboczych założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów wdrażającego unijne przepisy. Minister zapewnił, że resort rozpoczął już prace legislacyjne w tym zakresie.
MRiRW przypomniało, że Komisja Europejska opublikowała 23 lipca 2024 r. rozporządzenie wykonawcze w sprawie udzielenia nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina, które zostały dotknięte zjawiskami klimatycznymi w Austrii, Czechach i Polsce. Mechanizm zakłada pomoc producentom rolnym kwalifikującym się do wsparcia, którzy ponieśli straty ekonomiczne w wyniku działania niekorzystnych zjawisk pogodowych, czyli kwietniowych przymrozków i majowego gradobicia.
Minister Siekierski zaznaczył, że wsparcie unijne może być zwiększone o pomoc z budżetu krajowego. „W przypadku Polski może to być 200 proc. kwoty wsparcia unijnego, czyli w sumie pula pomocy może wynieść nawet 476 mln zł” – dodał.
"Tam nie było żniw"
Jak podało ministerstwo, Siekierski poruszył również kwestie związane z pomocą dla rolników w gminach, gdzie straty w plonach są 100-procentowe. – Tam nie było żniw, a praktycznie już jest po żniwach. Ci rolnicy potrzebują wsparcia finansowego na likwidację szkód, ale również na przygotowanie ziemi do produkcji w celu zachowania jej ciągłości – ocenił minister.
Siekierski poruszył również temat strat poniesionych w wyniku suszy. Zapowiedział, że będzie chciał uregulować tę kwestię odpowiednimi zapisami w budżecie na 2025 r.