Stopy procentowe, konferencja Adama Glapińskiego, inflacja GUS. Kalendarium wydarzeń gospodarczych od 30.09 do 06.10

A87a0dba90189a7518d3e25fcded1237, Biznes Fakty

Glapiński o inflacji w 2025 rokuTVN24 BiS

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych, konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, dane Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji – to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. W Warszawie i Katowicach zaplanowano kilka większych kongresów gospodarczych.

Decyzja dotycząca stóp procentowych

Kluczowym wydarzeniem tygodnia na krajowym rynku finansowym będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. wysokości stóp procentowych. Powszechnie oczekiwana jest ich stabilizacja na poziomie 5,75 proc. – wg najnowszego konsensusu PAP Biznes przynajmniej do końca I kw. 2025 r.

Jedynie 6 z 23 ankietowanych przed październikowym posiedzeniem ośrodków prognostycznych spodziewa się obniżki stóp w I kw. przyszłego roku, a mediana oczekiwań wskazuje na wznowienie obniżek od II kw. 2025 r., poczynając od 25 pb. na kwartał i łącznie w całym roku o -100 pb. Taki rozkład prognoz utrzymuje się od lipcowej ankiety PAP Biznes.

Podobny scenariusz wyłania się z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli RPP, którzy sygnalizują, że najwcześniejszym momentem na ewentualną obniżkę stóp mógłby być marzec 2025 r., choć musiałyby do tego zaistnieć wyjątkowo sprzyjające okoliczności makro. Bardziej prawdopodobne w tym świetle są więc późniejsze działania RPP.

Obserwatorzy polskiej polityki pieniężnej z pewnością będą zwracać uwagę na wszelkie odniesienia co do rozpoczętych obniżek stóp proc. w głównych gospodarkach i ich wpływie na kształtowanie się krajowego kosztu pieniądza lub kursu walutowego.

Dane o inflacji

Rada zapozna się przed posiedzeniem ze wstępnym odczytem inflacji za wrzesień (w poniedziałek). Wg konsensusu PAP Biznes CPI wzrosła w IX do 4,9 proc. rdr z 4,3 proc. przed miesiącem. Inflacja bazowa we wrześniu mogła wynieść 4,2 proc. wobec 3,7 proc. w sierpniu.

„Duży w tym udział ma efekt bazy, czyli wydarzenia sprzed roku takie jak rozszerzenie uprawnień do darmowych leków czy promocja na jednej z większych platform streamingowych. Stosunkowo duży spadek pokazały też wtedy ceny paliw, choć i teraz wyraźnie poszły w dół. Na to nałożyć trzeba efekt początku roku szkolnego z wyższymi kosztami edukacji. Efekt powodzi raczej się jeszcze w tych danych nie ujawni. W rezultacie inflacja bazowa wg nas podskoczy powyżej 4 proc. rdr z sierpniowych 3,7 proc. rdr i możliwe, że nie zdoła zejść niżej ani w tym roku ani przez zdecydowaną większość, jeśli nie cały kolejny” – oceniają ekonomiści Banku Santander.

„Członkowie RPP w ostatnich wypowiedziach mocno kierowali uwagę na przyszłoroczne marcowe posiedzenie jako moment, kiedy rozważona mogłaby być pierwsza obniżka stóp procentowych, przy jednoczesnym odcinaniu się od pomysłu takiego ruchu jeszcze w tym roku. Był to motyw na tyle powszechny w ich wypowiedziach, że być może wpłynie na kształt komunikatu, zwykle powielającego wcześniejsze sformułowania” – dodali.

Konferencja prezesa NBP

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej we wrześniu poinformował, że moment obniżki stóp procentowych może nastąpić ok. połowy 2025 r., a w optymistycznym scenariuszu nawet wcześniej. Dodał, że nie byłaby to zapowiedź cyklu obniżek.

W piątek NBP opublikuje opis dyskusji z posiedzenia RPP we wrześniu. Minutes RPP od pandemii koronawirusa mają z reguły historyczny charakter i nie wnoszą zasadniczo nowych informacji do bieżącego dyskursu dot. działań Rady.

Obrady w sprawie TS dla Glapińskiego

Na drugim planie w kontekście banku centralnego obradować będzie Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej ws. wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. W środę o godz. 10.00 komisja ma zamiar przesłuchać pierwszych 5 świadków w ramach postępowania – będą to m. in. wieloletni menadżerowie BGK z obszaru departamentu skarbu. Łącznie komisja zamierza przepytać wg wstępnego harmonogramu ponad 60 osób. Prezes NBP ma być przesłuchany jako jeden z ostatnich.

Wskaźnik PMI za wrzesień

We wtorek opublikowany zostanie wrześniowy wskaźnik PMI z polskiego przemysłu, który może potwierdzić słabość koniunktury w sektorze.

„Krajowy przemysł nadal boryka się z trudnościami, biorąc pod uwagę kruchy popyt zewnętrzny, zwłaszcza słabe warunki w niemieckim sektorze motoryzacyjnym. Oczekujemy, że polski PMI spadnie do 47,2 z 47,8 w sierpniu, biorąc pod uwagę analogiczny spadek niemieckiego wskaźnika. Nowe zamówienia i bieżąca produkcja pozostają na niskim poziomie” – oceniają ekonomiści ING.

Kilka kongresów

W trakcie tygodnia odbędzie się kilka kongresów gospodarczych z udziałem przedstawicieli rządu. We wtorek rozpocznie się 2-dniowe Warsaw Security Forum oraz klimatyczno-energetyczny PRECOP 2024 w Katowicach. W środę i czwartek z kolei odbędzie się konferencja EKF ubezpiecznia 2024.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *