AI na giełdzie pomaga w analizie, a nawet wskaże akcje warte zakupu. Obiecujące początki

Sztuczna inteligencja dobrze sprawdza się w takich zastosowaniach jak pisanie tekstów czy generowanie obrazków. A jak z typowaniem akcji, w które warto zainwestować? I czy w ogóle może w tym pomóc? Na rynku jest już kilka rozwiązań zasługujących na uwagę, a giganci tacy jak JPMorgan Chase coraz bardziej rozwijają usługi oparte na AI.

F45b1812297ab85d9348dd4d1aa2f638, Biznes Fakty
AI doradza na giełdzie | Foto: PeachShutterStock / Shutterstock
  • AI wspiera inwestorów w analizie danych i wskazywaniu potencjalnie wartościowych akcji
  • JPMorgan Chase oraz inne instytucje finansowe coraz częściej integrują AI w codziennych operacjach
  • Narzędzia AI takie jak Kavout czy QuantConnect pomagają w analizie danych i optymalizacji portfela inwestycyjnego
  • Mimo dużych możliwości AI, przewidywanie zmian rynkowych pozostaje wyzwaniem, a ostateczne decyzje wciąż należą do człowieka
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Czy sztuczna inteligencja jest dobra w wybieraniu akcji, w jakie warto zainwestować? Organizacje z sektora finansowego już integrują AI w swoich codziennych operacjach. Ciągle jednak istnieje trudność z wykorzystaniem AI do prostego celu: przewidywania ruchów cen w taki sposób, który pozwoli na wypracowywanie zysków.

Algorytmy mogą podsumowywać liczne raporty i badania, wskazywać trendy, estymować zachowania rynków, ale na razie ciągle zapewniają ograniczoną przewagę. JPMorgan Chase to jedna z tych organizacji, które odważnie inwestują w rozwój narzędzi AI. Twierdzi, że ma już ponad 300 zastosowań AI w swojej organizacji, choć nie chce zdradzać, do czego konkretnie wykorzystuje sztuczną inteligencję. Na pewno AI jest wykorzystywana do różnego rodzaju analiz i predykcji, bo jest w stanie zrobić to samo, co człowiek, ale na o wiele większą skalę, bez błędów i w krótszym czasie.

Silną stroną jest więc wykorzystywanie wyników obecnych i historycznych do prognozowania przyszłości. Komputery wyposażone w odpowiednie algorytmy i uczenie maszynowe przetwarzają gigantyczne zbiory danych w celu opracowania formuł do wybierania papierów wartościowych.

Czytaj też: Gdzie i jak inwestować w akcje? Poradnik krok po kroku

Generatywna AI bez rewolucji

Profesjonalni traderzy i fundusze inwestycyjne twierdzą, że AI może pomagać w interpretowaniu różnych sygnałów i przyspieszać analizy, ale ostatecznie nie uchwyci złożoności rynków. Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie natomiast z dopasowywaniem liczb i wykrywaniem wzorców w dużych zbiorach danych, w tym tego, jak różne zmiennie oddziałują na siebie nawzajem. Analitycy, korzystając z AI, mają więc możliwość oceny większej ilości sprawozdań finansowych, transkrypcji rozmów czy innych dokumentów, by wykrywać sygnały handlowe lub potencjalne ryzyka inwestycyjne.

Można więc powiedzieć, że doradca inwestycyjny korzystający z AI będzie dysponował o wiele szerszą wiedzą o rynku, ale ostatecznie nie wskaże wyłącznie „wygranych” akcji.

Bloomberg, który sam integruje AI w narzędziach analitycznych i swoim Bloomberg Terminalu, przyznaje, że jak dotąd nie ma zbyt wielu dowodów na to, że AI zapewnia namacalną przewagę inwestycyjną. Z kolei Indeks Eurekahedge, który śledzi wyniki funduszy hedgingowych na całym świecie i jest popularną platformą analityczną, przeanalizował 11 funduszy napędzanych AI i okazało się, że pozostają one w tyle za szerszym indeksem funduszy hedgingowych o ok. 14 pkt proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

Z kolei Plexus Investments, firma inwestycyjna oferująca usługi zarządzania aktywami i doradztwa inwestycyjnego, podaje, że tylko 45 proc. funduszy opartych na AI przewyższa benchmarki, do których się porównują. Kiedy narzędzia AI odkrywają potencjalnie zyskowne wzorce, mogą one zostać zakłócone przez nagłe zmiany trendów i wtedy sztuczna inteligencja okazuje się bezsilna.

835ced7110bc25d330b094f81349cbd3, Biznes Fakty
Eurekahedge AI Hedge Fund Index jest indeksem o równym ciężarze 11 funduszy składowych. Indeks jest zaprojektowany tak, aby zapewnić szeroki pomiar wyników bazowych menedżerów funduszy hedgingowych, którzy wykorzystują sztuczną inteligencję i teorię uczenia maszynowego w swoich działaniach. W tym roku wypracował zysk rzędu 8,90 proc. To relatywnie słaby wynik | Eurekahedge

AI nie daje więc żadnych gwarancji i zapewnia jedynie szerszy wgląd w dane. To jednak wystarczy, aby najlepsi eksperci sięgali po sztuczną inteligencję — mimo wszystko to dodatkowa przewaga konkurencyjna. Jakie narzędzia znajdziemy na rynku?

Czytaj też: Na czym polega inwestowanie w akcje? Jak zacząć grać na giełdzie?

Narzędzia AI a inwestowanie

Jest co najmniej kilka znanych narzędzi AI, które wspierają inwestycje i zarządzanie portfelem:

  • Kavout — używa machine learningu do analizy danych i oceny akcji poprzez system K Score, który przypisuje numeryczną rangę akcjom na podstawie ich potencjału rynkowego. Rekomenduje akcje do zakupu, ale trzeba najpierw wykupić abonament w wysokości 20 dol./mc.
  • QuantConnect — platforma do handlu algorytmicznego, która umożliwia tworzenie, testowanie i wdrażanie strategii handlowych z wykorzystaniem AI i analizy danych.
  • Betterment i Wealthfront — popularne usługi „robo-doradców”, które automatyzują zarządzanie portfelem, dostosowując go do celów inwestycyjnych użytkowników przy użyciu algorytmów AI.
  • EidoSearch — wykorzystuje AI do przewidywania ruchów rynkowych na podstawie analizy wzorców danych historycznych, co pozwala na identyfikację możliwości inwestycyjnych.
  • Kensho — oferuje narzędzia analityczne oparte na AI do rozpoznawania wydarzeń i prognozowania trendów rynkowych, co wspiera inwestorów w podejmowaniu decyzji.
  • Igenius.ai — platforma doradcza, która zapewnia spersonalizowane porady inwestycyjne dzięki analizie danych i algorytmom AI.
  • Nitrogen — analizuje ryzyko portfela za pomocą zaawansowanych algorytmów, co pozwala na dostosowanie rekomendacji inwestycyjnych do indywidualnych potrzeb użytkownika.
182b6a512218a68fd689bf4b77fd48f5, Biznes Fakty
AI pomaga m.in. w analizie danych, zapewniając lepszy wgląd w informacje na temat poszczególnych spółek | Sentieo

Te narzędzia wykorzystują różne techniki AI, takie jak analiza danych i uczenie maszynowe, aby wspierać inwestorów w podejmowaniu lepszych decyzji oraz optymalizacji portfeli inwestycyjnych.

O ile większość narzędzi AI pozwala przede wszystkim na lepsze, dokładniejsze i zakrojone na szerszą skalę analizowanie danych, by wyciągać później trafniejsze decyzje, niektóre z nich faktycznie wykonują ruchy na giełdzie w naszym imieniu. Dla przykładu Betterment zarządza aktywami o wartości ponad 50 mld dol. i ma wiele opinii zadowolonych klientów, którzy jedynie informują, że „wystarczy raz ustawić i można zapomnieć”. Wybieramy poziom ryzyka, jaki akceptujemy, a także horyzont czasowy (np. emerytura czy najbliższe wakacje), a resztą zajmuje się platforma, inwestując głównie na ETF-ach.

Kavout z kolei chwali się, że często zapewnia lepsze zyski niż w sytuacji, gdyby klient inwestował na S&P 500. Tutaj jednak warto podkreślić, że stosunkowo łatwo jest uzyskać lepsze wyniki, o czym już pisaliśmy na Business Insiderze.

Na razie można więc powiedzieć, że AI pomaga przy inwestowaniu, ale nie da się jednoznacznie stwierdzić, że radzi sobie o wiele lepiej. Podobnie jak generatywna sztuczna inteligencja do pisania tekstów czy generowania obrazów — jest to pożyteczne narzędzie dla człowieka, które pozwala w tym wypadku na uzyskanie wglądu w więcej danych, co powinno korzystnie wpłynąć na podejmowane decyzje. Te decyzje jednak ciągle musimy podejmować samodzielnie.

Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska

Nota: Zamieszczone w tekście wyceny mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji do zakupu lub sprzedaży produktów finansowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *