Biznes Fakty
Tak ma wzrosnąć opłata za przegląd auta. „Powiązana z pensją”
Rząd chciałby powiązać wysokość opłaty za badanie techniczne pojazdów z wysokością dochodu przeciętnego Polaka. To jedna ze zmian, do których przygotowuje się MI — powiedział w czwartek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zapewnił jednoczesnie, że podwyżka ta ma nie być drastyczna.
„Sprawa dotycząca badań technicznych jeszcze nie została zaakceptowana przez zespół do spraw Programowania Prac Rządu. Ministerstwo przygotowuje się do określonych zmian, w których jedną z kwestii jest ustalenie takiego mechanizmu ustalania stawki za badanie techniczne, który mógłby waloryzować się wraz z m.in. (…) średnią krajową, czyli obiektywną stawką dochodu dla przeciętnego Polaka” — powiedział Klimczak w Polsat News, pytany ile będzie kosztować badanie techniczne jesienią tego roku.
Minister zaznaczył, że „nie pozwoli” na to, by stawka była ustalana o „czynnik sztuczny”, np. najniższą krajową, bo to ustalają politycy. Dodał, że stawka musi być ustalana „w oparciu o to, co dzieje się w gospodarce”.
Pytany, o ile może wzrosnąć cena badania, przekazał, że żadna konkretna kwota nie została jeszcze ustalona, jednak wzrost ten ma być „nieznaczny”. „Na pewno ona nie wzrośnie o jakąś znaczącą kwotę kilkudziesięciu złotych. To będą naprawdę niewielkie kwoty” — stwierdził. Przypomnijmy, że dziś stawka wynosi 98 zł i nie zmieniła się od ponad 20 lat.
Jak informował w listopadzie 2024 r. w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec, w MI trwają „intensywne prace” nad przygotowaniem projektu ustawy wdrażającej dyrektywę europejską z 2014 r., która stanowi „ramy prawne dotyczące systemu badań technicznych pojazdów” oraz wniosku o jego wpisanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.
„Wychodząc naprzeciw postulatom branży, projekt zakłada systemową zmianę założeń w zakresie ustalania stawki opłaty za przeprowadzenie badania technicznego poprzez powiązanie wskazanej opłaty z obiektywnym, niezależnym od systemu badań technicznych wskaźnikiem, tak aby zapewnić cykliczną waloryzacje tych opłat. Niewątpliwie utrzymywanie wysokości opłat na niezmienionym od 20 lat poziomie nie odpowiada potrzebom zmieniającego się otoczenia gospodarczego przedsiębiorców” — informował wówczas Bukowiec.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło