Uważaj na te oszustwa telefonicznie. Wykorzystują AI

Sztuczna inteligencja otworzyła przed oszustami nowe możliwości, w tym wykorzystanie modeli AI z obsługą głosu do imitowania głosu naszych bliskich. Jak się przed tym bronić? Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób.

7389cfd6a41ec9b89b3927f90d584934, Biznes Fakty
Zdjęcie ilustracyjne | Foto: fizkes / Shutterstock

93-letnia Thelma Post, bohaterka tegorocznego filmu „Thelma”, otrzymuje telefon od osoby brzmiącej jak jej wnuk. W rzeczywistości to bot AI, który twierdzi, że jest w więzieniu z połamanym nosem po wypadku i potrzebuje 10 000 dol. Zakładając, że po drugiej stronie faktycznie słyszy swojego wnuka, Thelma, grana przez June Squibb, postępuje zgodnie z instrukcjami oszusta. Oszustwo głosowe przedstawione w filmie „Thelma” wydarzyło się naprawdę i stanowi rosnące zagrożenie.

Uważaj na oszustwa telefonicznie z wykorzystaniem AI

W dobie rosnącej popularności oszustw głosowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, eksperci ds. bezpieczeństwa biją na alarm. Technologie AI są coraz częściej stosowane do naśladowania głosów bliskich osób.

Zjawisko oszustw telefonicznych z użyciem AI to nie science fiction, ale realne zagrożenie. Oszuści wykorzystują modele sztucznej inteligencji do kreowania fałszywych rozmów, często podszywając się pod członków rodziny czy znane autorytety.

Narzędzia takie jak API głosowe OpenAI mogą prowadzić konwersacje w czasie rzeczywistym, co ułatwia przestępcom manipulowanie ofiarami. Co więcej, do szkolenia głosów AI wystarczą już krótkie, nawet kilkusekundowe, próbki audio — zwraca uwagę portal telepolis.pl.

Nowe technologie

Od klonowania głosu i tworzenia muzyki, po prezentacje i profesjonalne teksty. Top 10 najlepszych aplikacji AI

17.07.2024 | 012842b0959e7f9eeaefbc3331b3cb2b, Biznes Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Cyfrowi oszuści. Jak zabezpieczyć swój biznes

Jak się bronić przed teleoszustami?

Jak bronić się przed takimi oszustwami? Najprostszym i bardzo skutecznym sposobem jest ustalenie z rodziną i przyjaciółmi bezpiecznej frazy, która posłuży jako szyfrowany kod rozpoznawczy.

Ponadto eksperci radzą stosowanie się do kilku prostych zasad:

— Prośba, aby dzwoniący potwierdził prywatne informacje;

— Zwróć uwagę na akcent i brak emocji;

— Natychmiastowe rozłączanie się i oddzwonienie do rozmówcy;

— Zachowanie szczególnej ostrożności, gdy podczas rozmowy pojawiają się prośby o ujawnienie danych bankowych czy danych wrażliwych.

Źródło: telepolis.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *