Biznes Fakty
Wiadomo, kto pierwszy dostanie nowe chipy Nvidii. Zbuduje potężny komputer
SoftBank Group jest pierwszym klientem, który skorzysta z układów Blackwell firmy Nvidia. Te superchipy zostaną wykorzystane do budowy potężnego komputera obsługującego sztuczną inteligencję w Japonii. Dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang zapowiedział, że będzie to “fabryka sztucznej inteligancji”.
- SoftBank jest pierwszym nabywcą chipów Blackwell Nvidii
- Układy mają być wykorzystane w superkomputerze w Japonii
- Współpraca zawiązana została w czasie gwałtownie rosnącego popytu na chipy Nvidia, gdy firmy starają się zabezpieczyć dostawy
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Firmy planują zbudować na początku 2025 r. system, który określają mianem najpotężniejszego superkomputera w Japonii. SoftBank zapowiedział, że wykorzysta komputer wyposażony w Blackwell do rozwoju generatywnej sztucznej inteligencji oraz jako zasób dla instytucji badawczych i firm w całym kraju.
— Razem zbudujemy największą japońską fabrykę sztucznej inteligencji — powiedział dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, podczas środowego szczytu firmy w Tokio poświęconego sztucznej inteligencji.
Obie firmy ogłosiły również umowy dotyczące świadczenia usług AI w sieciach 5G i stworzenia rynku AI dla lokalnych obliczeń.
Czytaj też: To bez nich rozwój gospodarek jest dziś niemożliwy. Walka światowych mocarstw coraz ostrzejsza
Zapowiedź ta uwypukla dążenia Japonii do odzyskania pozycji centrum technologii i innowacji pomimo opóźnień we wdrażaniu sztucznej inteligencji. AI stanowi szczególnie dużą szansę dla Japonii, która zmaga się ze starzejącym się społeczeństwem, niedoborem siły roboczej i przepracowaniem. W oświadczeniu Nvidia stwierdziła, że superkomputer pomoże przyspieszyć japońskie plany wdrożenia AI w telekomunikacji, robotyce i opiece zdrowotnej.
Partnerstwo zawiązano w czasie gwałtownie rosnącego popytu na chipy Nvidii, kiedy firmy i kraje starają się zabezpieczyć dostawy, dzięki którym mogłyby zwiększyć swoje możliwości w zakresie sztucznej inteligencji. Jako jeden z niewielu graczy w tej przestrzeni, Nvidia ma przewagę nad każdym, kto chce przyspieszyć swój biznes lub gospodarkę za pomocą modeli AI.
W sierpniu Nvidia wyraziła obawy, że chipy Blackwell zostaną opóźnione o dwa do trzech miesięcy, a dostawy rozpoczną się w pierwszym kwartale 2025 r. Opóźnienie miałoby wpływ na klientów, takich jak Meta, Microsoft, Google i mniejsze firmy chmurowe. Podczas sierpniowej rozmowy dotyczącej wyników finansowych Huang obiecał, że firma dostarczy procesory graficzne Blackwell o wartości wielu miliardów dolarów do czwartego kwartału.
Na liście klientów Nvidii znajdują się największe firmy na świecie, a pozyskanie SoftBank świadczy o dobrych relacjach Huanga z japońskim inwestorem i miliarderem Masayoshim Sonem.
Son był jednym z pierwszych inwestorów Alibaby i w 2016 r. przejął za 32 mld dol. europejską firmę Arm produkującą układy scalone. Obecnie koncentruje się na sztucznej inteligencji, inwestując na całym świecie, w tym w OpenAI.
Podczas szczytu Huang śmiał się i przytulał Sona. Współzałożyciel Nvidii przypomniał publiczności, że SoftBank był kiedyś jego największym udziałowcem i że Nvidii “nie byłoby dzisiaj”, gdyby nie Japonia i jej pierwszy superkomputer AI.
W zeszłym miesiącu Nvidia zorganizowała podobny szczyt poświęcony sztucznej inteligencji w Bombaju, gdzie Huang spotkał się z liderem indyjskiego konglomeratu Mukeshem Ambanim, aby omówić “niezwykłą szansę”, jaką sztuczna inteligencja stwarza dla Indii.
Artykuł jest tłumaczeniem z amerykańskiego wydania Business Insider Polska. Tłumaczenie: Mateusz Albin
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło