Biznes Fakty
Jaki jest obecny stan profilaktyki onkologicznej w Polsce? Nowy raport inicjatywy All.Can Polska wskazuje luki i rekomenduje zmiany
Dokument zatytułowany „Programy profilaktyczne onkologiczne realizowane w Polsce w latach 2022-2024. Analiza problemu, rekomendacje ekspertów” przedstawia aktualny stan profilaktyki onkologicznej w Polsce oraz propozycje mające na celu zapewnienie 90% populacji dostępu do programów badań przesiewowych w kierunku najczęściej występujących nowotworów.
Według najnowszego raportu KRN, w 2022 r. w Polsce odnotowano 181 000 zachorowań na raka i 96 000 zgonów przypisywanych tej chorobie. Nowotwory złośliwe stanowią znaczne ryzyko zdrowotne, społeczne i ekonomiczne dla społeczeństwa, a ich wpływ na zdrowie publiczne rośnie z roku na rok. Jednocześnie aż 62% Polaków deklaruje, że nigdy nie poddało się żadnemu badaniu profilaktycznemu. Kwestia profilaktyki jest niezmiennie priorytetem dla All.Can Polska, dlatego we współpracy z ekspertami powstał raport „Programy profilaktyczne onkologiczne realizowane w Polsce w latach 2022–2024. Analiza problemu, rekomendacje ekspertów”, który dostarcza wglądu w obecny stan profilaktyki onkologicznej w Polsce i rekomendacji, których celem jest objęcie 90% populacji programami badań przesiewowych w kierunku najczęściej występujących nowotworów. Jest to zgodne z rekomendacjami Rady Unii Europejskiej z 9 grudnia 2022 r., która dąży do wzmocnienia profilaktyki poprzez wczesne wykrywanie nowotworów.
Raport obejmuje dogłębną analizę programów profilaktyki onkologicznej wprowadzonych w Polsce, w tym tych nadzorowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia i organy samorządowe. Podobne inicjatywy są również podejmowane w innych krajach zaangażowanych w inicjatywę All.Can International. Oprócz Polski, Hiszpania, Belgia, Rumunia i Szwecja są częścią projektu realizowanego przez All.Can International i EFPIA, z których każdy podejmuje działania, które odpowiadają na specyficzne wyzwania swoich systemów opieki zdrowotnej . Współautorami raportu są: prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, prof. Joanna Didkowska, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, Aleksandra Rudnicka i prof. Marcin Czech.
– Profilaktyka jest kluczowym celem polskiej prezydencji w Radzie UE i musimy podjąć działania w celu naprawienia niezadowalającej sytuacji dotyczącej zapobiegania różnym chorobom, w tym nowotworom. Edukacja, koordynacja i monitorowanie są niezbędne. Jako społeczeństwo nie przeprowadzamy wystarczającej liczby testów; 46% Polaków nie potrafi wymienić testów profilaktycznych, a prawie jedna trzecia osób nie zdaje sobie sprawy, że testy te są dostępne bezpłatnie. Nie ma krajowego organu nadzorującego profilaktykę, co prowadzi do rozdrobnienia i w związku z tym nieskuteczności wysiłków. Dlatego istnieje pilna potrzeba skoordynowanych działań i inicjatyw edukacyjnych, które są szerokie i zróżnicowane w zależności od docelowych grup demograficznych,
Źródło