Biznes Fakty
„Zgrupowanie Chrobry II”. Śladami największego oddziału Powstania Warszawskiego
"Zgrupowanie Chrobry II". Reportaż Polsat News
Był największym oddziałem Powstania Warszawskiego, liczył około 3200 Powstańców. Dziennikarka Polsat News Magdalena Mioduska w swoim domu znalazła unikalne zapiski dotyczące Zgrupowania "Chrobry II", które działało na pograniczu Śródmieścia i Woli. Ruszyła jego tropem.
– Dlaczego zainteresowałam się historią Zgrupowania Chrobry II? To był przypadek – wyjaśnia autorka reportażu, Magdalena Mioduska. – Po śmierci wuja Gerarda Niewiadomskiego, brata mojej babci, jako pamiątkę po nim otrzymałam książkę dr Katarzyny Utrackiej „Zgrupowanie AK Chrobry II”, a w niej odręczne zapiski wuja, jako komentarze do umieszczonych fotografii i wspomnień. Zapragnęłam poznać losy tych ludzi i pójść dalej śladami zapisków „Pozornego” – dodaje dziennikarka.
„Zgrupowanie Chrobry II”. Reportaż Polsat News o największym oddziale Powstania Warszawskiego
Magdalena Mioduska wraz z dr Katarzyną Utracką z Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają istniejące do dziś budynki, które stanowiły ważne punkty działań obronnych. Publikują unikalne fotografie i dokumenty dotyczące zgrupowania „Chrobry II”.
WIDEO: Reportaż Polsat News o największym oddziale Powstania Warszawskiego
Oddział zaciekle bronił placówek wzdłuż ul. Towarowej. Z archiwalnego wywiadu ze Zbigniewem Jerzym Brymem ps. „Zdunin” – Dowódcy 3 kompanii Zgrupowania Chrobry II z 2005 r. znajdującego się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego dowiadujemy się, że w czasie jednego z ataków na Kurzą Stopkę – młodziutki Gerard Niewiadomski został ranny w głowę i w warunkach polowych prof. Kosakowski wykonywał trepanację jego czaszki, po tym jak „Pozornego” wyciągnięto go spod stosu zabitych kolegów.
W reportażu dziennikarka przywołuje historię Mirosława Biernackiego ps. „Generał”, kpt. Antoniego Czajkowskiego „Badura” jedynego kapelana, który walczył z bronią w ręku i pełnił posługę duszpasterską, Stanisławy Palolog ps. „Zofia”, która przed wybuchem wojny była komendantką policji żeńskiej, niedawno zmarłej Zofii Czekalskiej „Sosenki” – sanitariuszki.
Na terenie walk „Chrobrego II” poległ również najmłodszy Powstaniec 11-letni Wojtuś Zalewski. To o nim śpiewa Natalia Sikora w utworze „Orzeł Biały”, jak brzmiał pseudonim młodego Powstańca.
Dokument jest poświęcony pamięci Gerarda Niewiadomskiego oraz wszystkich żołnierzy Zgrupowania „Chrobry II”.
WIDEO: Kierował laser w stronę pilota śmigłowca LPR. Służby namierzyły 13-latka
red / Polsat News
Źródło