Nowy system kaucyjny w Polsce od 2025 roku. Wyłączenie dla jednej grupy opakowań

441bc87601afda25b30f871f848dd82a, Biznes Fakty

Nowe zasady dotyczące kaucjiTVN24

Wyłączenie obowiązku zbiórki opakowań po produktach mlecznych oraz stworzenie tak zwanego zamkniętego systemu obiegu kaucji – to główne zmiany, które pojawiły się w nowej wersji projektu noweli ustawy w sprawie wdrożenia systemu kaucyjnego w Polsce.

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, którego celem jest wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce trafił we wtorek do Komitetu do Spraw Europejskich. W opublikowanej na stronach Rządowego Centrum Legislacji najnowszej wersji projektu wprowadzono kilka zmian zapowiadanych wcześniej przez przedstawicieli resortu klimatu i środowiska.

Zmiany w systemie kaucyjnym

Jak wyszczególniono w Ocenie Skutków Regulacji, w projekcie zmodyfikowano przepisy w celu stworzenia i wdrożenia tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji. Wyjaśniono, że rozwiązanie polega na pobieraniu kaucji w całym łańcuchu dystrybucji, co przyczyni się do uszczelnienia systemu i zapewnienia możliwości monitorowania przepływów kaucji.

„Mechanizm ten wyeliminuje możliwości defraudacji kaucji, problemów z jej rozliczeniem pomiędzy podmiotami reprezentującymi oraz zagwarantuje poprawne rozliczanie się operatorów z jednostkami handlu detalicznego, zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie” – dodano.

W projekcie noweli ustawy zawarto też przepis wyłączający obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu. Wcześniej zakładano, że opakowania te zostaną objęte systemem kaucyjnym z rocznym opóźnieniem, czyli w 2026 r. W połowie czerwca br. wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska przekazała, że opakowania tego typu zostaną wyłączone z systemu na prośbę branży, a najważniejszym argumentem przemawiającym za tym postulatem była „kwestia sanitarna”.

Obowiązek też dla mniejszych placówek

Jak przekazano również w OSR, w projekcie ustawy zawarto obowiązek przyjmowania opakowań szklanych wielokrotnego użytku przez jednostki handlu detalicznego o powierzchni poniżej 200 m kw., o ile sprzedają one napoje w takich butelkach. Wyjaśniono, że możliwość oddania takiej butelki i odzyskania kaucji „niedaleko miejsca zamieszkania” będzie rozwiązaniem „wygodnym dla klientów”. „Ocenia się, że takie rozwiązanie, do którego w ramach obecnie działającego systemu zarówno klienci, jak i działające lokalnie sklepy są przyzwyczajone, przeciwdziałać będzie spadkom obrotów tych sklepów oraz ryzyku odejścia klientów do punktów, w których mogą kaucję odzyskać” – dodano.

Ponadto dodano m.in. wymóg zapewnienia przez podmiot reprezentujący co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym od użytkowników końcowych w każdej gminie. Ma to spowodować, że podmioty te będą miały jasną wytyczną co do minimalnej liczby takich punktów i pozwolić objąć systemem odbioru opakowań terytorium całego kraju, zapewniając użytkownikom końcowym „powszechny i równy dostęp”.

VAT tylko za niezwrócone opakowania

W OSR wskazano też, że podmioty reprezentujące będą obowiązane do poboru i zapłaty VAT organom skarbowym wyłącznie za kaucje za opakowania objęte systemem kaucyjnym, które nie zostały zwrócone w tym systemie.

Nowe przepisy uwzględniają też postulat zwolnienia z wymogu uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów w zakresie logistyki zwrotnej, czyli zbierania odpadów w opakowaniach objętych ustawą, odebranych od prowadzących nieprofesjonalną zbiórkę.

W OSR dodano, że w projektowanych przepisach znalazły się też zapisy dotyczące terminu uruchomienia systemu kaucyjnego w zezwoleniu dla podmiotu reprezentującego. Nie będzie mógł być on dłuższy niż 24 miesiące od dnia wydania zezwolenia. „Ograniczenie czasowe i wymagany harmonogram mają na celu takie zaprojektowanie prac przez podmiot reprezentujący, aby planowane działania realizowane były w określonym tempie, a postęp prac był możliwy do weryfikacji” – wskazano.

Nowy system od 2025 roku

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od początku 2025 r. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *