Biznes Fakty
Tylko jeden typ ładowarek w Polsce. Resort ogłosił datę
Koniec z plątaniną kabli i poszukiwaniem odpowiedniego kabla, aby naładować różnego rodzaju urządzenia multimedialnie. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło plany wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i wskazało, kiedy zacznie obowiązywać zapowiadana od dłuższego czasu zmiana na jedyny obowiązujący typ ładowarek.
- Wprowadzenie jednego standardu ładowarek do urządzeń elektronicznych zostało zaproponowane przez Komisję Europejską jesienią 2021 r.
- Harmonogram wprowadzania tych przepisów zapisano w dyrektywie, którą Parlament Europejski przyjął jesienią 2022 r.
- Instytucje unijne szacują, że wspólny standard ładowarek pozwoli zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach akcesoriów
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie ogłosiło plany wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, które dotyczą „harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w zakresie udostępniania na rynku urządzeń radiowych”. Kluczowym elementem tej inicjatywy jest wprowadzenie jednolitego standardu ładowarek — USB-C.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, standard USB-C stanie się obowiązkowym dla większości urządzeń mobilnych. Na liście znalazło się wiele urządzeń (m.in. telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, konsole do gier wideo, czytniki książek elektronicznych, klawiatury czy myszy). Jak wyjaśnia serwis WirtualneMedia.pl, wymóg ten wejdzie w życie 28 grudnia 2024 r. Inna data została wyznaczona specjalnie dla laptopów, których producenci będą musieli dostosować się do 28 kwietnia 2026 r.
Tylko jeden typ ładowarek w Polsce. Resort ogłosił datę wejścia w życie zmian
Pomysłodawcy regulacji, o której mówi się już od kilku lat, kierują się dążeniem do „eliminacji fragmentaryzacji rynku interfejsów ładowania i protokołów komunikacyjnych, co przyczynia się do znacznego wzrostu ilości elektroodpadów oraz utrudnia życie konsumentom”. Jak przypomina serwis Wirtualne Media, wprowadzenie jednolitego standardu ładowarek ma na celu zmniejszenie obciążeń ekonomicznych związanych z koniecznością kupowania osobnej ładowarki do każdego urządzenia oraz ograniczenie ilości elektrośmieci.
Warto przypomnieć, że Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie jednolitego standardu ładowarek jesienią 2021 r. Według szacunków instytucji unijnych, wprowadzenie jednolitego standardu ładowarek pozwoli zaoszczędzić do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach akcesoriów. Nie wszyscy producenci są zadowoleni ze zmian, które obejmą wszystkich użytkowników urządzeń elektronicznych. Firma Apple, która od 2012 r. wykorzystuje własne złącze lightning, krytykuje wprowadzenie jednolitego standardu ładowarek, argumentując, że zaszkodzi ono innowacjom i spowoduje zwiększenie ilości odpadów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło