Biznes Fakty
Świadczenie honorowe dla stulatków. We wtorek rząd zajmie się m.in. projektem
Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się między innymi projektem ustawy o świadczeniu honorowym dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Jak dotychczas, świadczenie ma być niezależne od prawa do emerytury czy renty.
Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy ma zastąpić obecny – pozaustawowy – mechanizm przyznawania honorowego świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat.
Comiesięczne świadczenie honorowe
Obecnie comiesięczne świadczenia honorowe przyznawane są przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów z 1972 r. i traktowane jako tzw. świadczenia w drodze wyjątku.
“Praktyka ta jest utrwalona i zgodna z oczekiwaniami społecznymi. W obecnych realiach konstytucyjnych zasady i tryb przyznawania świadczenia honorowego powinny być jednak uregulowane w ustawie, nie zaś – w akcie prawa wewnętrznego, podjętym kilkadziesiąt lat temu w innych realiach ustrojowych” – uzasadnia propozycję zmiany MRPiPS.
Dla kogo świadczenie?
Zgodnie z projektem prawo do świadczenia przysługiwać będzie na dotychczasowych zasadach polskim obywatelom, niezależnie od pobierania przez nich emerytury lub renty. Świadczenie miałoby być wypłacane z urzędu.
W przypadku osób, które nie mają prawa do świadczeń emerytalno-rentowych, prawo do świadczenia honorowego przyznawane byłoby na wniosek.
Tyle wyniesie dodatek
Jak do tej pory, miałoby ono stałą wysokość, odpowiadającą wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat przez daną osobę (kwota ustalana jest corocznie i obecnie wynosi 6 246,13 zł brutto miesięcznie). Nie byłoby ono waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane byłoby już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości.
Projekt zakłada też, że świadczenie wypłacałyby ZUS, KRUS lub organy emerytalne właściwe dla funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.
Osoby, które pobierały świadczenie przed wejściem w życie projektowanej ustawy, będą je otrzymywać w dotychczasowej wysokości.
W projekcie uregulowana została również sytuacja osób, które osiągnęły wiek 100 lat przed wejściem w życie niniejszej ustawy i nie uzyskały z tego tytułu świadczenia. W takim przypadku zastosowane zostaną do nich nowe przepisy.