Lekkie opancerzone transporty Kleszcz w polskim wojsku. Jest nowa umowa

Umowę wykonawczą na 28 transporterów Kleszcz podpisano w środę w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Kontrakt jest wart 800 mln zł. Pojazdy Kleszcz to lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze. Łącznie do polskiego wojska ma ich trafić ponad 280.

5eca7b9eec73105120cc3111a923d104, Biznes Fakty Podpisano umowę wykonawczą na „Kleszcze” dla polskiego wojska /Paweł Supernak /PAP

W środę w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, w obecności wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza i sekretarza stanu w resorcie obrony narodowej Pawła Bejdy, podpisano umowę wykonawczą nr 1 na lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze Kleszcz. Kontrakt obejmuje pojazdy wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. 

Jak podało Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), wartość umowy wynosi ok. 800 mln zł.  Dostawy pojazdów mają zostać zrealizowane w latach 2026-2028.

Rozwiń

– Pojazdy Kleszcz to są oczy i uszy Wojska Polskiego. 28 pojazdów tego typu zostanie dostarczonych do Wojska Polskiego w latach 2026-2028. Dziękuję wszystkim, dzięki którym ta umowa doszła do skutku. Tam gdzie możemy, inwestujemy w krajowy przemysł zbrojeniowy. Wypełniany tym samym nasze zobowiązanie – mówił podczas uroczystości szef MON.

Transportery Kleszcz. Zaczyna się realizacja umowy

Umowa na Lekkie Opancerzone Transportery Rozpoznawcze Kleszcz rozpoczyna realizację umowy ramowej zawartej 28 lutego 2024 roku – podaje resort. Umowa ramowa została podpisana na dostawy 286 egzemplarzy transporterów. Wszystkie powinny zostać dostarczone w latach 2026-2035.

Transportery Kleszcz trafią do pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych. Tam zastąpią przestarzałe posowieckie opancerzone samochody rozpoznawcze z rodziny BRDM-2 – zaznaczył resort obrony.

Zgodnie z informacją podaną przez MON, transporter Kleszcz jest „wynikiem współpracy w ramach konsorcjum składającym się z AMZ KUTNO oraz Wojskowego Instytutu Łączności (WIŁ), Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (WITU) oraz Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii (WICHiR).

„Wspomniana współpraca jest przykładem opracowania od podstaw przez prywatną polską firmę zbrojeniową we współpracy z trzema polskimi wojskowymi instytutami naukowo-badawczymi nowego pojazdu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP” – podał MON w komunikacie przed podpisaniem umowy.

„Transporter pozwoli na dynamiczne i ciągłe zdobywanie i gromadzenie informacji o przeciwniku i środowisku działań oraz ich przetwarzanie i przekazywanie w formie danych rozpoznawczych na wyższy szczebel dowodzenia” – dodał resort.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *