Miały być „dumą narodową” Słowaków. Nowe paszporty wzbudziły poruszenie

06f4a66dcda241e3890ab794ae100053, Biznes Fakty
www.minv.sk

Zamieszanie wokół nowych paszportów na Słowacji

Słowackie ministerstwo spraw wewnętrznych rozpoczęło wydawanie nowych paszportów. Dokumenty zapowiadane były jako te, które wzbudzą "dumę narodową" obywateli, ale coś ewidentnie poszło nie tak. Folkloryści bezlitośnie wytknęli autorom projektu, że posłużyli się ornamentem stworzonym przez artystkę z Polski. Ona sama twierdzi, że o sprawie nie miała zielonego pojęcia.

Wydawanie nowych paszportów rozpoczęło się w piątek, jednak nie przeszkodziło to w tym, by zaledwie kilka dni później o dokumentach zrobiło się głośno nie tylko na Słowacji, ale i w Polsce.

Jak wskazało słowackie MSW, projekt graficzny i zastosowanie symboli państwowych oraz narodowych miało odzwierciedlać dumę narodową Słowaków i wskazywać na związek narodu słowackiego z poszczególnymi regionami kraju.

 

Minister Matus Sutaj dodawał przy tym, że nowe paszporty to dokumenty „na miarę XXI wieku” z „atrakcyjną oprawą wizualną” i nowoczesnymi „zabezpieczeniami technicznymi”.

Słowacja. Nowe paszporty z wzorem polskiej artystki

Nie trzeba było długo czekać, aby projekt nowych paszportów wpadł w oko folklorystów. Jak podał w niedzielę portal telewizji TA3, który powołał się na wpis na profilu o folklorze w mediach społecznościowych, w dokumentach widnieje grafika autorstwa polskiej artystki Agnieszki Murphy.

 

Wzór można zresztą pobrać z jednego z banków zdjęć. Ustalenia miały potwierdzić później także inne media za naszą południową granicą.

 

 

Jedna ze słowackich gazet zapytała o tę sprawę Agnieszkę Murphy, która, jak się okazuje, nie była świadoma, że jej grafika została wykorzystana w słowackich paszportach, ale nie widzi w tym żadnego problemu.

Jednocześnie artystka nie była w stanie w pełni potwierdzić, czy licencja została zakupiona właśnie od niej, gdyż prace sprzedawane są poprzez stronę banku zdjęć i nie ma możliwości ustalenia, kto kupił dane grafiki.

Folkloryści zabrali głos. „Imitacja” tradycyjnego ornamentu

Oddając natomiast głos ekspertom, ci są przekonani o tym, że grafika nie jest typowo słowacka. Folklorystka Zuzana Tajek Piesova oceniła w rozmowie z „SME”, że ornament nie jest autentycznie czymś, co na Słowacji znane jest jako „cicmiansky vzor”, lecz jego „imitacją”.

Z kolei administratorka wspomnianego profilu w mediach społecznościowych uważa, że wzór to efekt inwencji Polki, inspirowany tradycyjnym wzorem. Dla porównania, na stronie zamieszczono także zdjęcia prawdziwego wzoru.

 

 

 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *