Wypłata gwarantowana od ZUS. Niektórzy muszą dostarczyć dokument

ZUS wypłaca części Polaków wypłatę gwarantowaną z subkonta. Pieniądze nie trafiają do wszystkich i warto znać zasady ich przyznawania. Wyjaśniamy, kto może liczyć na jednorazowe świadczenie pieniężne i ile ono wynosi. W niektórych przypadkach wskazania osób uposażonych konieczne jest przedstawienie urzędnikom pisemnej zgody współmałżonka.

3d4877c4174c96d96006df7ea5c6a077, Biznes Fakty Wypłata gwarantowana od ZUS /123RF/PICSEL

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) obsługuje szereg różnych świadczeń. Z oczywistych względów najpopularniejszym z nich jest świadczenie emerytalne. Dodatkowo to właśnie ZUS wypłaca i przyznaje decyzje odnośnie 13. i 14. emerytury, jak i również renty rodzinnej, czy dodatków pielęgnacyjnych i dodatków dla sierot zupełnych. Wiele osób wciąż jednak nie wie, że część Polaków może spodziewać się wypłaty gwarantowanej od ZUS. 

Wypłata gwarantowana od ZUS: Co to jest?

Wypłata gwarantowana od ZUS to dla sporej części osób wielka niewiadoma. W specjalnej zakładce dotyczącej subkonta w ZUS urzędnicy wyjaśniają, że jest to nic innego, jak „jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacane osobom uposażonym po śmierci emeryta, który nabył prawo do emerytury docelowej po osiągnięciu wieku 65 lat i miał subkonto w ZUS”. 

Kluczowe jest zastrzeżenie, że wypłata gwarantowana od ZUS przysługuje tylko wtedy, gdy emeryt zmarł nie wcześniej niż trzy lata przed otrzymaniem pierwszej emerytury. Oznacza to, iż w przypadku rozpoczęcia pobierania świadczenia emerytalnego w listopadzie 2021 r., dopiero w listopadzie 2024 r. osoby uprawnione mogą liczyć na wypłatę pieniędzy od ZUS. W przypadku, gdy zgon nastąpi wcześniej, urzędnicy nie zlecą przelewów. 

Oto, komu przysługuje wypłata gwarantowana od ZUS

ZUS dokładnie wyjaśnia, kto może liczyć na to, iż po śmierci emeryta otrzyma pieniądze w ramach jednorazowego świadczenia. Emeryt ma prawo do tego, aby wskazać osobę uposażoną do otrzymania wypłaty gwarantowanej. Domyślnie ZUS ustala, iż uprawnionym jest współmałżonek pozostający we wspólnocie majątkowej z danym emerytem. “W pozostałych przypadkach wypłata gwarantowana wchodzi w skład spadku” – dodaje ZUS w wyjaśnieniu dostępnym na stronie internetowej. 

Warto jednak podkreślić, że chociaż emeryci mają prawo do tego, aby zmieniać i wycofywać wskazanie dotyczące osoby uposażonej do wypłaty gwarantowanej od ZUS, to w niektórych przypadkach urzędnicy poproszą o dokument. Konieczne będzie dostarczenie poświadczenia od współmałżonka seniora, iż ten zgadza się na wskazanie danej osoby uposażonej. Dotyczy to przypadków, gdy emeryt wskazuje osoby inne niż: 

  • dzieci (w tym dzieci przysposobione i dzieci drugiego małżonka), 
  • rodzica (ZUS zalicza do tej grupy również macochę i ojczyma), 
  • małżonka (wdowę lub wdowca), 
  • dzieci, rodzeństwo i wnuki przyjęte na utrzymanie i wychowanie przed osiągnięciem 18. roku życia. 

Pieniądze: Ile wynosi wypłata gwarantowana od ZUS?

ZUS wyjaśnia, że nie ma terminu końcowego, gdy konieczne jest zwrócenie się do Zakładu o podział środków z subkonta. Po śmierci emeryta nie trzeba pilnować upływu dni w kontekście możliwości utracenia prawa do pieniędzy z ZUS z racji braku złożenia wniosku. Niemniej w kwestii pieniędzy warto wiedzieć jeszcze jedno. 

Ile wynosi wypłata gwarantowana od ZUS? Nie jest to jedna kwota. Co więcej, kwota należnej wypłaty zmniejsza się wraz z ilością wypłaconych emerytur. Powodem jest wzór wyliczający wysokość tego jednorazowego świadczenia. Wypłata gwarantowana od ZUS jest to stan subkonta zmarłego emeryta pomniejszona o iloczyn liczby miesięcy pobieranej emerytury i stanu jego subkonta podzielonego przez 37. Dodatkowo ZUS potrąca od tej kwoty podatek. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *