Donald Trump ma dość zmiany czasu. „To niewygodne i bardzo kosztowne”

Zmiana czasu budzi emocje co najmniej dwa razy w roku. O konieczności ustalenia czasu standardowego mówi teraz także prezydent elekt USA Donald Trump, który twierdzi, że jego partia będzie chciała znieść zmianę czasu. Także w Polsce i UE szykuje się powrót do tego tematu. Rząd chce wykorzystać w tym celu polską prezydencję w UE.

D9ec1262fde729e21bbf5c5e10811fba, Biznes Fakty Zmiana czasu może zostać zniesiona w USA i Europie /123RF/PICSEL

  • Donald Trump chce zniesienia zmiany czasu w USA. Zapowiada, że jego partia zajmie się tym po przejęciu władzy;
  • Zmiana czasu już nie ma miejsca m.in. w Arizonie. Z tego kroku rezygnuje coraz więcej krajów na całym świecie;
  • W Polsce minister rozwoju Krzysztof Paszyk zapowiadał już, że w czasie naszej prezydencji w UE będzie zabiegał o powrót do tematu zniesienia zmiany czasu. 

Donald Trump chce powrotu do rozmów o zniesieniu zmiany czasu w USA. W Polsce rząd chce wykorzystać prezydencję w UE, by zrobić to samo. Zmiana czasu nadal obowiązuje w kilkudziesięciu krajach na świecie. 

Donald Trump chce skończyć ze zmianą czasu

Zegarki przestawiamy godzinę do przodu wiosną i godzinę do tyłu jesienią, co kiedyś miało swój ekonomiczny cel, a teraz jest już głównie problemem. Agencja AFP przypomina, że czas letni w Stanach Zjednoczonych wprowadzono w 1942 roku. Teraz prezydent elekt zapowiada powrót do tematu zniesienia zmiany czasu.

Partia Republikańska dołoży wszelkich starań, aby wyeliminować czas letni, który ma małe, ale silne poparcie, choć nie powinien! Czas letni jest niewygodny i bardzo kosztowny dla naszego narodu” – napisał Donald Trump w swoich mediach społecznościowych. 

To nie będzie pierwsza tego typu próba. Wcześniej najbliżej do pozostania na stałe przy czasie zimowym było w 2021 roku. Wówczas senator z Florydy Marco Rubio był bardzo blisko wprowadzenia tzw. czasu standardowego. Teraz Rubio ma zostać sekretarzem stanu w administracji Trumpa. 

Rozwiń

Czas standardowy według ekspertów ma lepiej pasować do rytmu słońca i rytmu biologicznego człowieka. W Polsce zmiana czasu na zimowy sprawia, że już o godzinie 16:00 robi się ciemno, co niekorzystnie wpływa na nastrój wielu osób. 

Kiedy zniesienie zmiany czasu w Europie?

Prace nad zniesieniem zmiany czasu w UE były już zaawansowane, jednak przerwała je pandemia COVID-19. Obecnie ustalone regulacje mają obowiązywać w krajach członkowskich do końca 2026 roku. Także polskie władze zapowiadają powrót do tego tematu w czasie naszej prezydencji w UE. 

„Będziemy podnosić temat w czasie polskiej prezydencji w UE. Zrobię wszystko, by ten temat był istotnym” – zapowiadał Krzysztof Paszyk, minister rozwoju.

Zmianę czasu za nieefektywną uznaje także wiceminister klimatu. Miłosz Motyka uważa, że nie poprawia to ani kondycji ludzi, ani gospodarki. Zmiana czasu nadal obowiązuje w blisko 70 krajach świata, w tym w niemal całej Europie. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *