Toyota buduje eksperymentalne miasto. Wkrótce wprowadzą się do niego pierwsi mieszkańcy

Woven City, inteligentne miasto Toyoty za 10 mld dol., ma powitać pierwszych mieszkańców w 2025 r. Firma zapowiedziała, że teren u podnóża góry Fudżi będzie poligonem doświadczalnym dla robotyki i technologii autonomicznego transportu. Prezes Akio Toyoda powiedział, że w mieście mogą funkcjonować „roboty domowe” dla seniorów i drony dla biegaczy.

Woven City to kosztujące 10 mld dol. inteligentne miasto Toyoty u podnóża góry Fudżi. Projekt zaczyna nabierać kształtów. Japoński producent samochodów w 2021 r. zapowiedział powstanie „miasta przyszłości”, a 70-hektarowy teren ma służyć jako poligon doświadczalny dla zaawansowanych technologii, takich jak roboty, autonomiczne pojazdy i latające samochody.

Zobacz także: Witamy w nowym średniowieczu. Słynny myśliciel mówi, jak ma wyglądać porządek świata w 2100 r.

Podczas targów CES Toyota przedstawiła najnowsze informacje na temat Woven City. Przedstawiciele firmy powiedzieli, że „żywe laboratorium” zakończyło już pierwszą fazę budowy, a oficjalne uruchomienie planowane jest na 2025 r.

Jeszcze w tym roku miasto ma powitać pierwszych mieszkańców. Toyota poinformowała, że pierwszych 100 mieszkańców wprowadzi się do miasta jesienią 2025 r. Pierwszymi mieszkańcami będą przede wszystkim pracownicy Toyoty i ich rodziny, a docelowo Woven City ma pomieścić 2000 osób.

Woven City stanowi element podjętej przez Toyotę próby rebrandingu na firmę „mobilną”. Jednocześnie nad jej podstawową działalnością motoryzacyjną zbierają się coraz ciemniejsze chmury.

Największy na świecie producent samochodów skorzystał na rosnącej popularności hybryd, ale powolne wdrażanie pojazdów elektrycznych sprawiło, że znalazł się pod naporem początkujących chińskich producentów samochodów.

W listopadowym raporcie Toyota poinformowała o znacznym spadku kwartalnych zysków i słabnącej sprzedaży w Chinach.

Firma liczy na to, że inwestycje w zaawansowane technologie pomogą jej konkurować z Teslą i BYD, a Woven City posłuży jako poligon doświadczalny dla najbardziej futurystycznych pomysłów.

Toyota ogłosiła w 2021 r., że miasto będzie wyposażone w inteligentne domy oparte na sztucznej inteligencji i plan drogowy z trzema różnymi rodzajami ulic, dostosowanymi do robotów, rowerów i pieszych.

Zaprojektowane przez Bjarke Ingelsa, architekta stojącego za 2 World Trade Center w Nowym Jorku oraz siedzibą Google w Kalifornii i Londynie, Woven City będzie również w dużym stopniu wykorzystywać robotykę.

Prezes Toyoty Akio Toyoda powiedział na konferencji prasowej na targach CES, że miasto może być wyposażone w „roboty domowe” dla seniorów i osobiste drony, które będą eskortować biegaczy, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

Pierwsza grupa „wynalazców”, którzy będą testować swoje produkty w Woven City, o czym Toyota poinformowała w poniedziałek, jest nieco mniej futurystyczna.

Wśród nich znaleźli się producenci klimatyzacji, producent makaronu instant i firma produkująca kawę, która obiecała „zbadać potencjalną wartość kawy poprzez futurystyczne doświadczenia kawiarniane”.

Powyższy tekst jest tłumaczeniem z amerykańskiego wydania Business Insidera

Tłum.: Mateusz Albin

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *