Norwegia chce przywrócić obowiązek sprzed 30 lat. „Na wypadek wojny”

44c758cbfb5720c675bf110ab62d1ede, Biznes Fakty
Instagram/emiliemehl/AP/Sergei Grits (zdj. ilustracyjne)

Norweski rząd chce wybudowania nowych schronów na wypadek wojny lub kataklizmów

Władze Norwegii planują przywrócić obowiązek budowania schronów przeciwbombowych w nowych budynkach – ogłosił w piątek norweski rząd. Decyzja podyktowana jest narastającym niepokojem w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. – Musimy zadbać o ludność cywilną na wypadek spełnienia się najgorszego scenariusza – przekazała norweska minister bezpieczeństwa publicznego Emilie Enger Mehl.

Norwegia zamierza ponownie wprowadzić obowiązek budowania przy domach schronów dla ludności cywilnej. Praktyka ta była już egzekwowana w przeszłości, jednak w 1998 r. podjęto decyzję o wycofaniu się z nakładania na obywateli podobnego nakazu.

Decyzja bezpośrednio związana jest z pełnoskalową agresją Rosji na Ukrainę, która trwa już prawie trzy lata. Wśród Norwegów, dzielących granicę z Federacją Rosyjską za kołem podbiegunowym, nieustannie rosną obawy związane z agresywną polityką Putina.

Norweski rząd przywraca obowiązek. Chce wybudowania nowych schronów

W uzasadnieniu do rządowej decyzji minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego Norwegii Emilie Enger Mehl podkreśliła w piątek, że obecnie wokół wszystkich nas pojawia się coraz więcej niepewności.

 

– Musimy zadbać o ludność cywilną na wypadek spełnienia się najgorszego scenariusza wojny lub ataku zbrojnego – powiedziała w wywiadzie dla publicznego nadawcy NRK, zaznaczając, że w takim przypadku schrony mogą okazać się jednym ze środków bezpieczeństwa, które będą potrzebne.

Wojna w Ukrainie. Norwegia obawia się rosyjskiej agresji

Do 1998 r. każdy większy kompleks budowlany w Norwegii musiał posiadać schron przeciwbombowy. Od czasu, gdy prawo zmieniono, nie powstały żadne nowe schrony. Teraz, zgodnie z założeniami rządu, wymóg dotyczyć ma budynków o powierzchniach większych niż 1000 mkw.

Władze proponują na razie dwa rodzaje schronów – chroniące przed bronią chemiczną i radioaktywną oraz takie, które pomogą przetrwać atak bronią konwencjonalną. Te drugie powstawać mają na stacjach metra lub w garażach.

 

Zaproponowane środki mają zostać zawarte w raporcie o gotowości, zawierającym ponad 100 różnych zaleceń mających na celu wzmocnienie i przygotowanie Norwegii do możliwej wojny, ale również na wypadek ekstremalnych warunków pogodowych lub wydarzeń takich, jak pandemie.

Adrianna Rymaszewska / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *