Biznes Fakty
Osobisty superkomputer AI dla każdego? Nvidia może odmienić rynek
Nvidia wprowadzi na rynek nietypowy sprzęt. To coś na kształt mini centrum danych, co firma określa „osobistym superkomputerem AI” do rozwoju sztucznej inteligencji i tworzenia autonomicznych agentów AI.
- Firmy z sektora MŚP będą miały dostęp do specjalistycznych komputerów
- Nvidia przekonuje też, że to dobre urządzenia dla inżynierów czy uniwersytetów
- W cenie 3 tys. dol. (ok. 12 500 zł) zyskujemy sprzęt radzący sobie z bardzo zaawansowanymi zadaniami
- Jeśli Nvidia dotrzyma obietnic, nowe komputery mogą okazać się kolejnym dużym sukcesem spółki
- Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl
Nvidia, która ponownie jest najwyżej wycenianą firmą na świecie (czasami ustępuje Apple’owi), nie chce tracić rozpędu. Już teraz sprzedaje ogromne ilości chipów komputerowych każdej dużej spółce budującej własne modele sztucznej inteligencji. Teraz, w momencie, gdy publiczne zainteresowanie open source i samodzielnym tworzeniem AI rośnie, ogłosiła, że zacznie oferować też „osobisty superkomputer AI”. Każdy będzie mógł używać takiego sprzętu w swoim domu lub biurze.
Komputer nazywa się Digits i trafi do sprzedaży w maju br. Jest wielkości książki i zawiera zaawansowany chip Nvidii o nazwie GB10 Grace Blackwell. To układ zoptymalizowany do przyspieszania obliczeń potrzebnych do trenowania i uruchamiania modeli AI. Oprócz tego Digits ma 128 GB zintegrowanej pamięci oraz do 4 TB pamięci NVMe do obsługi szczególnie dużych aplikacji AI.
Czytaj też: Agenci AI już teraz pracują obok ludzi w wielu firmach. Oto jak zwiększają przychody lub generują oszczędności
„Superkomputer na biurku naukowca”
Jensen Huang, dyr. generalny Nvidii, prezentując komputer na początku stycznia w trakcie targów CES 2025, powiedział, że „umieszczenie superkomputera AI na biurkach każdego naukowca danych, badacza AI i studenta umożliwi im angażowanie się i kształtowanie ery AI”.
Nvidia twierdzi, że Digits będzie w stanie uruchomić pojedynczy duży model językowy z maksymalnie 200 miliardami parametrów, co jest przybliżoną miarą złożoności i wielkości wielu popularnych modeli na rynku. Dla porównania, aby realizować takie zadania dzisiaj, trzeba wynająć miejsce od dostawcy chmurowego, takiego jak AWS lub Microsoft, lub zbudować niestandardowy system z kilkoma chipami zaprojektowanymi do uruchamiania AI.
Dodajmy, że maszyny Digits będzie można ze sobą łączyć. Jeśli np. dwa komputery będą ze sobą współpracować, będą w stanie uruchomić najbardziej zaawansowaną wersję dostępnego modelu Llama open source Meta, który ma 405 mld parametrów.
Promocja
Inwestowanie bez prowizji?
Tak — to możliwe. W XTB nie płacisz prowizji za inwestowanie w prawdziwe akcje i ETF-y do kwoty 100 000 EUR miesięcznego obrotu (Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR)).
Wybieraj spośród przeszło 3600 spółek notowanych na 16 najpopularniejszych giełdach świata wykorzystując do tego rozbudowany skaner.
Digits ułatwi eksperymentowanie z modelami oraz rozwijanie własnych aplikacji, które zbliżą się do podstawowych możliwości GPT-4 OpenAI lub Gemini Google. Trzeba jednak podkreślić, że możliwości „biurkowych” superkomputerów AI będą miały ograniczenia — nie uda nam się opracować takich narzędzi, jak np. GPT-o1, które wymagają już potężnych centrów danych i wymagają o wiele większych zasobów. Coś za coś.
Sprawdź też: Roboty zyskują supermoc. To będzie przełomowy rok
Nvidia to największy beneficjent boomu AI
Nvidia najbardziej skorzystała na boomie AI i w ciągu ostatnich kilku lat cena akcji spółki znacząco wzrosła. Jeśli spojrzymy na wyniki za ostatnie pięć lat, akcje podskoczyły aż o 2250 proc. Kapitalizacja giganta to już 3,6 bln dol. To więcej niż Apple, która z wynikiem 3,3 bln dol. spadła na drugie miejsce najdroższych firm na świecie.
Wiele biznesów zabiegało i ciągle zabiega o ogromne ilości zaawansowanych chipów, jakie produkuje Nvidia, aby rozwijać swoje własne AI.
Teraz Nvidia nie chce doprowadzić do sytuacji, aby doszło do spowolnienia rozwoju. Spółka informowała już, że będzie stawiać na roboty i automatyzację. Ale to nie wszystko.
Komputery Digits mają szansę stać się tym, czym stały się chipy AI dla dużych firm, instalujących je w swoich data center. Będą to potężne urządzenia, do których dostęp zyskają zarówno inżynierowie i uniwersytety, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa, niedysponujące budżetami big techów.
Nvidia będzie też udostępniać odpowiednie oprogramowanie, ułatwiające rozwój modeli AI. Zapowiedziała nawet, że wprowadzi narzędzia do budowania i rozwijania agentów AI, czyli programów, które wykorzystują duże modele językowe do autonomicznego wykonywania zadań na komputerze w imieniu użytkownika (człowieka).
Jensen powiedział, że „dział IT każdej firmy będzie w przyszłości działem HR agentów AI. W przyszłości będą oni utrzymywać, pielęgnować, wdrażać i ulepszać całą masę agentów AI”.
Autor: Grzegorz Kubera, dziennikarz Business Insider Polska
Nota: zamieszczone w tekście wyceny mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji do zakupu lub sprzedaży produktów finansowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło