Biznes Fakty
Ptasia grypa w Polsce. Komisja Europejska planuje interwencję
Bruksela interweniuje w sprawie rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w Polsce. Na niektórych obszarach województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego wprowadzone zostaną „środki nadzwyczajne” w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy; Komisja Europejska podejmie decyzję w tej sprawie w przyszłym tygodniu, powiedziała agencji PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Eva Grncizova. Jak wynika z informacji, jakie otrzymała Interia Biznes od Delegatury Komisji Europejskiej w Polsce, ww. działania mają na celu „szeroką ochronę polskiego drobiu”, a polskie władze na szczeblu regionalnym i krajowym zostały o nich poinformowane i się z nimi zgadzają.

Jak podał rzecznik prasowy, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce odnotowano 53 ogniska ptasiej grypy na terenie województw mazowieckiego i wielkopolskiego, a łącznie w kraju 73 . Podkreśliła, że choć chorobę tę obserwuje się także w innych krajach UE, to w Polsce sytuacja jest „szczególnie niekorzystna” .
Dodała, że na rozprzestrzenianie się ptasiej grypy wpływa m.in. duża liczba ferm drobiu.
Ptasia grypa w Polsce. Komisja Europejska zamierza interweniować, środki zostaną podjęte w przyszłym tygodniu
„Dlatego niektóre obszary województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego, gdzie występuje duża koncentracja zakładów przetwórstwa drobiu, można uznać za obszary zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się HPAI (wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków – red.)” – zauważyła Grnczyżová.
Dodała, że obecnie trwa okres wiosennej migracji dzikich ptaków, a w niektórych częściach UE, w tym w Polsce, obserwuje się wzrost liczby przypadków ptasiej grypy u dzikich gatunków, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na drób .
Zdaniem KE konieczne jest podjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych w Polsce, które powinny zostać wdrożone na wyżej wymienionych obszarach wysokiego ryzyka . „Komisja przyjmie te środki w przyszłym tygodniu” – powiedziała Grncizova.
Biuro prasowe Komisji Europejskiej dla Interii: Środki zapobiegawcze mające na celu ochronę polskiego drobiu, polskie władze zgodziły się
Jak wynika z informacji przekazanych Interii Biznes przez Bartosza Zadurę z biura prasowego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, działania, które planuje wprowadzić Komisja Europejska, mają charakter prewencyjny i „ mają na celu także szerszą ochronę polskiego drobiu ”.
„Należy zauważyć, że środki te były konsultowane z władzami na szczeblu krajowym i regionalnym, które się z nimi zgodziły” – czytamy w odpowiedzi przesłanej do redakcji.
Bartosz Zadura z Delegacji Komisji Europejskiej w Polsce wyjaśnia również, że „ możliwe środki obejmują zakaz transportu żywego drobiu ”. – Nie dotyczy to przetworzonego mięsa, które co do zasady powinno być bezpieczne.