Spór w Sejmie o ujawnienie cen mieszkań. Głosowanie w czwartek

Komisja Infrastruktury poparła inicjatywę „Polska 2050”, która nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania kosztów budowy mieszkań. Sejm rozpatrzy projekt ustawy w czwartek. Jednocześnie istotną przeszkodą jest brak w projekcie zapisu o publikacji danych z Rejestru Cen Nieruchomości.

2793c4945e9cddbaf38e9c482137ae0a, Biznes Fakty Spór w Sejmie o ujawnienie cen mieszkań. Głosowanie w czwartek. / Wojciech Olkusnik / Wiadomości Wschodnie

We wtorek wieczorem minister finansów Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że komisja infrastruktury przyjęła projekt ustawy organizacji Polska 2050 dotyczący obowiązkowego ujawniania cen przez deweloperów . Głosowanie plenarne nad projektem zaplanowano na czwartek.

Ważne jest, aby deweloperzy tworzyli strony internetowe i publikowali na nich ceny za metr kwadratowy mieszkań , całkowity koszt nieruchomości, a także informacje o dodatkowych kosztach związanych z ofertą (np. koszt miejsca parkingowego czy garażu), a także historię zmian w cenniku.

Jednakże brak w projekcie przepisów dotyczących ujawniania danych z istniejącego Rejestru Cen Nieruchomości wywołał znaczne kontrowersje. Jak podaje Interia, pomysłodawcą i pomysłodawcą tej inicjatywy jest profesor Waldemar Izdebski z Politechniki Warszawskiej, który wcześniej pełnił funkcję Generalnego Inspektora Kraju.

Co ciekawe, już na etapie prac komisji posłowie PiS poparli ten pomysł i zgłosili poprawkę (wniosek złożył były wiceminister rozwoju Piotr Uściński).

Jednakże nie było to obsługiwane.

– Liberalizacja cen transakcyjnych jest konieczna. Jednak poprawka PiS w obecnym kształcie wydłuży proces prac nad projektem o wiele tygodni (prawdopodobnie zostanie on skierowany do podkomisji). Co więcej, mogłoby to podważyć cały projekt ustawy. Ceny transakcyjne powinny być wyłączone, ale w ramach odrębnej, odpowiednio przygotowanej ustawy – zauważyła Pełczyńska-Nałęcz na X posiedzeniu. W trakcie prac komisji pojawiły się również wątpliwości, czy publikacja danych z Rejestru Cen Nieruchomości będzie wiązała się z ujawnieniem danych osobowych. Jak jednak zauważył kilka dni temu na łamach Interii profesor Izdebski, dane te są wprawdzie publicznie dostępne, ale obecnie można za nie pobierać opłaty.

Zwiększać

Wiceminister technologii cyfrowych Michal Gramatika również zabrał głos w tej sprawie i powtórzył, że wkrótce rozpocznie publikację danych z RCN.

„Jedno jest absolutnie jasne. Te dwa kierunki nie powinny być mieszane. Gdy już zobowiążemy się do ujawnienia cen ofertowych, będziemy kontynuować z RCN. Obiecujemy. Co więcej, jest to w zasadzie dość proste zadanie, jeśli potraktujesz propozycję poważnie” – napisał wiceminister w komentarzu na X.

Pomysł rozszerzenia ustawy o dane z RCN zrodził się po tym, jak wiceminister zaproponował poprawkę, zgodnie z którą deweloperzy będą musieli przesyłać dane również do serwisu dane.gov.pl, czyli do portalu otwartych danych, którym zarządza Ministerstwo Technologii Cyfrowych.

Kilka dni temu profesor Waldemar Izdebski udzielił wywiadu wydawnictwu Interia.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad przygotowaniem aktów prawnych regulujących uruchomienie portalu DOM , na którym będą wyświetlane ceny transakcyjne. Jednakże na chwilę obecną projekt ustawy znajduje się na etapie zatwierdzania, a uruchomienie samego portalu planowane jest za około 2 lata od wejścia rozporządzenia w życie.

Monika Krzesniak-Sajewicz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *