Biznes Fakty
Prezes PSEW: Dziś wiatr wieje dla polskiej gospodarki
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) wraz z Fundacją Wind Industry Hub (WIH) przedstawiło „Strategię rozwoju polskiego przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, Prezes Zarządu PSEW, twierdzi, że inicjatywa inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe jest bezkonkurencyjna w porównaniu z innymi przedsięwzięciami rozwojowymi w nowoczesnej Polsce. Przedsięwzięcie to wiąże się z szacowaną inwestycją w wysokości 300 mld zł do roku 2040.

Energia wiatrowa jest kluczowa w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. Stanowi jeden z kamieni węgielnych transformacji energetycznej, której celem jest dostarczanie niedrogiej energii i zwiększanie niezależności energetycznej kraju w dłuższej perspektywie.
„Inicjatywa inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie ma sobie równych wśród innych przedsięwzięć rozwojowych we współczesnej Polsce. Rozmawiamy o skali inwestycji wynoszącej 300 mld zł do 2040 r. Ta inicjatywa pokazuje ambicję i odwagę Polski w dążeniu do modernizacji” – zauważa Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW. „Taka inwestycja wymaga nie tylko odwagi i wizji, ale także zaangażowania w perspektywie długoterminowej. Gdy weźmiemy pod uwagę kolejne miliardy przeznaczone na lądową energetykę wiatrową, możemy sobie wyobrazić najważniejszy projekt transformacji energetycznej w historii kraju – impuls do rozwoju, który może nie tylko zmodernizować polską gospodarkę, ale także zabezpieczyć jej konkurencyjność na dziesięciolecia, generując jednocześnie tysiące miejsc pracy w przyszłościowych branżach” – dodaje prezes PSEW.
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oraz Fundacja Wind Industry Hub we współpracy z CEE Energy Group opracowały kompleksowy dokument zatytułowany „Strategia rozwoju polskiego przemysłu morskich farm wiatrowych”, w którym przedstawiono szczegółowe działania niezbędne do realizacji morskich farm wiatrowych jako katalizatora wzrostu polskiej gospodarki.
Autorzy Strategii wskazali dziesięć pakietów wdrożeniowych, które powinny zostać uznane za priorytetowe do uruchomienia do końca 2026 r. Dokument koncentruje się na Priorytetowych Programach Wdrożeniowych — zbiorze niezbędnych segmentów rynku, które w oparciu o gruntowne oceny rynku i gospodarki, doświadczenie, synergie i kwestie bezpieczeństwa powinny być rozwijane w Polsce. Proponowane rozwiązania obejmują konkretne działania krótkoterminowe, a także kierunkowe sugestie dotyczące realizacji w średnim i długim okresie.
Dialog na temat roli energetyki wiatrowej we wzmacnianiu polskiego przemysłu i łańcucha dostaw będzie kontynuowany podczas 20. Konferencji PSEW. Od 10 do 12 czerwca w Świnoujściu przedstawiciele rządu i liderzy branży będą debatować nad tym, jak katalizować polski sektor offshore. Polska stoi na czele tej rewolucji, wyposażona w obfite zasoby i znaczący potencjał.
„Strategia rozwoju polskiego przemysłu morskich farm wiatrowych” dostępna jest TUTAJ .
Informacje i rejestracja na Konferencję PSEW2025 TUTAJ
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Biuletyn Bądź na bieżąco z wiadomościami z sektora biznesu i finansów Zarejestruj się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Technologia
Mówienie „proszę” i „dziękuję” do ChatGPT? Może Cię to drogo kosztować
dzisiaj 16:10 Technologia
Tani smartfon z serii Galaxy S – co oferuje i czy warto go kupić?
dzisiaj 14:16 Technologia
Zapomnij o kolejkach w lodziarniach. Polecamy dobre maszyny do lodów
dzisiaj 13:26
Źródło