Zostało kilka dni na rozliczenie PIT z urzędem skarbowym. Opóźnienie kosztuje dużo

B0a49997e602fb5df72c7c3e02274538, Biznes Fakty
iStock

Pozostało już tylko kilka dni do terminu składania PIT. Radzimy nie zwlekać.

Podatnicy mają czas do 30 kwietnia na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2024 r. Podczas gdy system Twój e-PIT automatycznie generuje deklaracje, odpowiedzialność za ich złożenie nadal spoczywa na podatniku. Pominięcie tej formalności może skutkować karami, odsetkami i brakiem możliwości skorzystania z ulg.

Roczne rozliczanie się z podatku dochodowego jest bardzo ważnym obowiązkiem każdego pracującego Polaka i dotyczy zarówno pracowników etatowych, jak i osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Zbliżający się termin złożenia zeznania podatkowego to ostatnia szansa na uniknięcie konsekwencji prawnych i finansowych.

Mimo że wielu podatników korzysta z systemu Twój e-PIT, warto osobiście zweryfikować prawidłowość danych i upewnić się, że wszystkie przysługujące ulgi zostały uwzględnione. 

Ostateczny termin rozliczenia. Kiedy należy złożyć PIT? 

Jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów, termin składania zeznań podatkowych PIT-36, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 upływa 30 kwietnia 2025 r. (środa). Rozliczenie można dokonać elektronicznie za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub tradycyjnie, na papierze. 

 

Ważne jest, aby pamiętać, że system Twój e-PIT automatycznie zaakceptuje zgłoszenia PIT-37 i PIT-38, jeśli podatnik sam nie podejmie działań. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich sprawdzać, ponieważ automatyczny formularz może nie uwzględniać ulg i odliczeń, do których jesteśmy uprawnieni. 

Jakie są konsekwencje spóźnienia? 

Podatnik, który zaniedba terminowe złożenie zeznania podatkowego lub poda nieprawdziwe informacje, naraża się na karę grzywny za przestępstwo skarbowe. Zgodnie z artykułem 56 Kodeksu karnego skarbowego może to skutkować grzywną w wysokości od 100 zł do 40 000 zł – w zależności od sytuacji i uznania urzędnika. 

 

Ponadto urząd skarbowy może naliczyć odsetki za opóźnienia w płatnościach — nawet za opóźnienia wynoszące zaledwie kilka dni. Ponadto osoba, która nie złoży deklaracji, traci prawo do ubiegania się o ulgi podatkowe, takie jak ulgi na dzieci, wydatki na Internet, rehabilitację czy termomodernizację. W poważnych przypadkach może to skutkować stratami sięgającymi kilku tysięcy złotych. 

Jak uniknąć opłat za spóźnienie? 

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz złożyć zeznania PIT na czas, nadal możesz uniknąć kar, składając tzw. aktywne zażalenie . Jest to pisemne powiadomienie, w którym podatnik informuje urząd skarbowy o swoim niedopatrzeniu i wyraża zamiar naprawienia błędu. 

 

Aktywne żale można składać elektronicznie za pośrednictwem e-Tax Office. Ważne jest również zrozumienie, że złożenie deklaracji po terminie wcale nie zwalnia z obowiązku jej złożenia — nadal musisz to zrobić tak szybko, jak to możliwe. Im krótsze opóźnienie, tym mniejsze ryzyko poniesienia poważniejszych konsekwencji. 

Dlaczego ważne jest, aby działać szybko? 

Podatnicy, którzy złożą swoje zeznania wcześniej, mogą spodziewać się szybszego zwrotu podatku . W przypadku e-deklaracji może to nastąpić nawet w ciągu 7 dni. Daje to również możliwość dokładnego przejrzenia informacji, rozważenia stosownych ulg i uniknięcia konieczności późniejszych korekt.

 

Ponadto, terminowe złożenie zeznania podatkowego umożliwia przeznaczenie 1,5% podatku na wybraną przez Ciebie organizację charytatywną. Po 30 kwietnia ta opcja nie będzie już dostępna, nawet jeśli podatnik nie poniesie żadnych innych kar. 

Typowe błędy przy składaniu PIT.

Źródło
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *