Biznes Fakty
Ukraińcy zakładają tysiące firm w Polsce. Dominuje budownictwo
Coraz więcej obcokrajowców decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich dominują Ukraińcy, ale jest też sporo Białorusinów, Niemców, Amerykanów, a nawet Rosjan. Od stycznia do kwietnia 2025 r. cudzoziemcy zarejestrowali w Polsce 13,7 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych (MŚP).

Treść:
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PEI), prawie 80 proc. aktywnych przedsiębiorstw zarejestrowanych przez cudzoziemców w Polsce od stycznia do końca kwietnia 2025 r. należy do obywateli Ukrainy , natomiast 7 proc. osób prowadzących działalność na własny rachunek to Białorusini.
Cudzoziemcy chcą zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą w Polsce
Wśród firm zarejestrowanych przez cudzoziemców w Polsce w 2025 r. 22% jest związanych z budownictwem, 15% świadczy usługi telekomunikacyjne i informacyjne, a 11% zajmuje się innymi rodzajami działalności usługowej. W ubiegłym roku dominującymi sektorami były: informacja i komunikacja (23%), budownictwo (19%) oraz inne rodzaje usług (10%).
JDG zakładane przez cudzoziemców w Polsce – kraje pochodzenia i dominujące branże (styczeń-kwiecień 2025 r.)

Budownictwo jest jedną z najpopularniejszych branż wśród firm zarejestrowanych przez cudzoziemców.
Według badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, budownictwo jest wiodącą branżą wśród firm założonych przez Ukraińców (26 proc.) i Rumunów (32 proc.). Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna zajmuje dominującą pozycję wśród przedsiębiorstw białoruskich, niemieckich, rosyjskich, włoskich, brytyjskich, amerykańskich i francuskich. Telekomunikacja i usługi informacyjne zajmują również znaczną część wśród firm ukraińskich, białoruskich, brytyjskich i francuskich, jak podaje PIE. Edukacja z kolei jest często wybierana przez obywateli USA. Handel jest jedną z dwóch najpopularniejszych dziedzin wśród Niemców, według analizy instytutu.
Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że przedsiębiorstwa zakładane przez cudzoziemców często odpowiadają specyficznym potrzebom polskiego rynku pracy i struktury gospodarczej. Ich wpływ jest szczególnie zauważalny w sektorach, w których występuje niedobór pracowników, takich jak budownictwo, handel czy transport i magazynowanie. Dla wielu migrantów założenie własnej działalności gospodarczej staje się sposobem na pokonanie przeszkód w pełnym zatrudnieniu, takich jak nieuznawanie kwalifikacji, bariery językowe czy ograniczenia formalne.
W rejestrach ZUS-u jest ponad milion cudzoziemców
Przypomnijmy, że w pierwszym kwartale 2025 r. do ubezpieczeń społecznych zgłosiło się ponad 1,21 mln cudzoziemców. Najliczniejszą grupą pozostają Ukraińcy , choć obecni są również Białorusini i przedstawiciele innych narodowości.
„Spośród ogółu zarejestrowanych do ubezpieczeń społecznych 7,4% miało obywatelstwo inne niż polskie. Na koniec marca br. w ZUS-ie zarejestrowanych było ponad 1,2 mln (1 210,0 tys.) cudzoziemców, co stanowi wzrost o 6,3% w porównaniu z końcem marca 2024 r.”
Źródło