Czy rachunki za prąd będą prostsze? Powinny być jasne i czytelne

Wśród wielu propozycji deregulacji znalazł się rządowy projekt ustawy mający na celu uproszczenie rachunków za energię elektryczną. Komisje parlamentarne zatwierdziły projekt ustawy we wtorek.

Cf5d6e12ee54558fe1866ba981f000f4, Biznes Fakty Rachunki za prąd zostaną uproszczone. Komisje sejmowe popierają projekt rządowy. Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL

Komisje ds. klimatu, energii i aktywów, a także komisja deregulacji parlamentu USA zatwierdziły we wtorek z poprawkami rządowy projekt ustawy o deregulacji w sektorze energetycznym, który między innymi proponuje uproszczenie rachunków za energię elektryczną .

Wprowadzone zmiany mają charakter legislacyjno-redakcyjny i nie wpływają na zasadniczą treść projektu ustawy. Komisja odrzuciła wniosek posłów PiS o odrzucenie projektu ustawy w całości.

Projekt proponuje uproszczenie rachunków za energię elektryczną i zwiększenie ich przejrzystości poprzez wprowadzenie skonsolidowanej tabeli rozliczeniowej. Będzie ona wyświetlać tylko najważniejsze elementy kosztów, umożliwiając gospodarstwu domowemu odbiorcy poznanie kosztu samej energii elektrycznej, jej obrotu, kosztu dystrybucji i całkowitej kwoty do zapłaty . Wprowadzono możliwość korespondencji elektronicznej między sprzedawcą a kupującym, z ostatecznym przejściem na format w pełni elektroniczny.

Projekt zmienia zasady tzw. puli kablowej, czyli łączenia różnych instalacji w jedną sieć. Zgodnie z projektem wszystkie zainstalowane rodzaje odnawialnych źródeł energii, a także dodatkowe urządzenia do magazynowania energii, będą mogły korzystać z tego rozwiązania.

Zmiany w zasadach korzystania z odnawialnych źródeł energii

Proponuje się również podwyższenie progu mocy zainstalowanej instalacji OZE , po osiągnięciu którego konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji. Próg powinien zostać podwyższony z 1 do 5 MW.

Kolejnym przepisem jest podwyższenie progu mocy instalacji fotowoltaicznej, przy którym konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Próg ten powinien wzrosnąć ze 150 do 500 kW, pod warunkiem, że instalacja będzie wykorzystywana wyłącznie na własne potrzeby. Dodatkowym warunkiem jest to, że nie powinna być ona zlokalizowana na terenach chronionych, takich jak: park narodowy, rezerwat przyrody, park krajobrazowy, Natura 2000, obszar chronionego krajobrazu, użytek ekologiczny, zespół krajobrazu przyrodniczego, a także w ich strefach buforowych, jeśli takie istnieją.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *