Koalicja chętnych w pułapce: Trump dzieli europejskich liderów

4cdda2c20fe1b883d2997d75f9160d2e, Biznes Fakty
AP/Leon Neal

Można się spodziewać, że Emmanuel Macron i Keir Starmer będą mieli rozbieżne poglądy odnośnie swoich kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi.

Według Politico, powołującego się na źródła z rządów Francji i Wielkiej Brytanii, Donald Trump jest postacią dzielącą w ramach tzw. koalicji chętnych. Podobno Emmanuel Macron i Keir Starmer są w konflikcie w sprawie podejścia do negocjacji z amerykańskim prezydentem, który jest znany ze swojego nieprzewidywalnego zachowania.

Pomimo znaczących postępów poczynionych przez Emmanuela Macrona i Keira Starmera w naprawianiu stosunków francusko-brytyjskich, spór między dwoma przywódcami koncentruje się na sposobie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a w szczególności z Donaldem Trumpem , jak wskazują źródła, na które powołują się dziennikarze Politico.

Bliska współpraca Wielkiej Brytanii i Francji nadal ma na celu zaangażowanie Donalda Trumpa w dyskusje mające na celu rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Jednak w obliczu impasu w negocjacjach, wśród brytyjskich i francuskich urzędników narasta frustracja dotycząca sposobu, w jaki druga strona zdecydowała się zwrócić do prezydenta USA.

Francuscy urzędnicy twierdzą, że tak zwana koalicja chętnych , utworzona przez Macrona i Starmera, nie ma określonej strategii. Wskazali również, że część problemu wynika z nadmiernej zależności Wielkiej Brytanii od zapewnień USA w sprawie bezpieczeństwa , które jeszcze nie zostały spełnione.

Z kolei brytyjscy urzędnicy krytykują Macrona za krótkowzroczność , gdyż jego prezydentura zbliża się do końca, twierdząc, że francuski przywódca „skupia się na swoim dziedzictwie”.

Macron i Starmer mają problem ze znalezieniem wspólnego stanowiska w sprawie Trumpa

Według francuskiego analityka współpracującego z Macronem, brytyjski premier jest „znacznie ostrożniejszy” w kontaktach z Białym Domem.

Tymczasem były brytyjski dyplomata zauważył, że Macron jest „miękki, ale nie tak miękki jak my”, gdy odnosi się do ego Trumpa. Określił niezwykle ustępliwe podejście Starmera do prezydenta USA jako „bezwstydne, ale konieczne”.

„Starmer podjął strategiczną decyzję, by prowadzić trudne dyskusje w prywatności. To nie jest podejście Macrona”, przekazał Politico były brytyjski dyplomata.

Ponadto, jak donoszą źródła, Macron jest niezadowolony z porozumienia zawartego między Starmerem a Trumpem, w sprawie obniżenia amerykańskich ceł na produkty z Wielkiej Brytanii, podczas gdy Francja nadal podlega karom UE .

Emmanuel Macron ma odbyć wizytę państwową w Wielkiej Brytanii w dniach 8–10 lipca. François-Joseph Schichan, były francuski dyplomata i dyrektor firmy konsultingowej Flint Global, uważa, że ten tydzień należy postrzegać jako „punkt kulminacyjny pojednania”. Przyznał również, że nadal będą „rozbieżności w różnych kwestiach, w tym w kwestii tego, jak współpracować z Trumpem”.

WIDEO: „Czekamy na dostawy”. Ambasador Ukrainy w Polsce gościem „Dnia na Świecie”

Monika Bortnowska /ar/polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *