Budynek Trzonolinowiec we Wrocławiu zostanie odnowiony. Wiemy, jak będzie wyglądał.

Na świecie jest tylko kilka budynków, których konstrukcja jest podtrzymywana przez kable. Jednym z nich jest Trzonolinowiec, znajdujący się we Wrocławiu. Jednak obecny stan budynku pozostawia wiele do życzenia, a jego mieszkańcy musieli się przeprowadzić. Budynek czeka remont, a już wiadomo, że prace będą miały dużą skalę – część Trzonolinowca zostanie rozebrana.

C50b3a1d70bbc042bef561408c0c2b1c, Biznes Fakty Trzonolinowiec zostanie odnowiony. / Urząd Miasta Wrocławia/Szlachic Architekci/Krzysztof Kaniewski/REPORTER / East News

Trzonolinowiec we Wrocławiu został zaprojektowany w 1961 roku przez Andrzeja Skorupę i Jacka Burzyńskiego, a ukończony w 1967 roku . Jest to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie budynek mieszkalny o konstrukcji podwieszonej – jego 12 pięter zawieszono na stalowych linach, przymocowanych do żelbetowego rdzenia.

Trzonolinowiec we Wrocławiu. Mieszkańcy musieli się wyprowadzić.

Budynek przy ul. Tzhonolinowiec nie przechodził gruntownego remontu od 1974 r., kiedy kable zostały obudowane betonowymi słupami, a oryginalna szklana fasada została wymieniona. W 2023 r. powiatowy inspektor budowlany uznał budynek za niezadowalający. Podczas kontroli stwierdzono uszkodzenia konstrukcyjne , w tym korozję do 70% napowietrznych kabli. Ze względu na ryzyko zawalenia się powiatowy inspektor budowlany zakazał użytkowania budynku. Mieszkańcom nakazano przeprowadzkę do innych budynków mieszkalnych.

Początkowo nie było jasne, czy Trzonolinowiec zostanie uratowany. Jednak, jak donosi Gazeta Wrocławska, budynek zostanie odrestaurowany. Planowane jest wzmocnienie konstrukcji dodatkowymi przyporami i powrót charakterystycznych okien obrotowych rozmieszczonych wzdłuż osi pionowej budynku. Przywrócony zostanie również oryginalny system ogrzewania podłogowego i sufitowego – na tym nalegali mieszkańcy. Portal whitemad.pl podaje, że modernizacja obejmuje również częściowe wyburzenie Trzonolinowca i wymianę jego elewacji. Zielony dach stanie się symbolem tego budynku.

Rekonstrukcja Tjonolinovets. Wiemy, kiedy prace zostaną ukończone.

„Planując przebudowę, musieliśmy wziąć pod uwagę wszystkie walory tego budynku. Wspólnie z konserwatorem podjęliśmy decyzję o odrestaurowaniu elewacji z 1967 roku, co może niektórych zaskoczyć, ponieważ budynek został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego z późniejszą elewacją z lat 70.” – powiedziała Gazecie Wrocławskiej Dorota Szlachcic z pracowni Szlachcic Architekci, która odpowiada za przebudowę Trzonolinowca. Zarządca budynku powiedział Gazecie Wrocławskiej, że przebudowa budynku ma potrwać co najmniej do końca 2027 roku, a mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich mieszkań na początku 2028 roku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *