Biznes Fakty
Coraz mniej Ukraińców planuje powrót do ojczyzny. Ekspert wyjaśnia powody.

Ukraińcy w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne
Ponad 70 procent ukraińskich uchodźców nadal wyraża chęć powrotu do domu, jednak odsetek tych, którzy chcą to zrobić, powoli spada, twierdzi Wiktor Sawinok, starszy analityk w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Ekspert powołał się na badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców w latach 2022-2024.
Badania przeprowadzono w latach 2022-2024 wśród ukraińskich uchodźców , którzy uciekli do Niemiec przed konfliktem. Wyniki odnoszą się do populacji ukraińskiej w całej Europie, ponieważ wykazują podobne tendencje.
Savinok wyjaśnił, że wnioski z tych badań socjologicznych odnoszą się nie tylko do uchodźców, ale także do różnych innych grup Ukraińców, na przykład studentów .
„Liczba Ukraińców pragnących wrócić do ojczyzny maleje”
Spostrzeżenia eksperta malują ponury obraz perspektyw Ukrainy. Chociaż większość Ukraińców nadal wyraża chęć powrotu do domu, gotowość emigrantów i uchodźców do takiego kroku maleje .
„Należy podkreślić, że liczba osób chętnych do powrotu stale spada, chociaż w połowie 2024 r. ponad 70% respondentów w Niemczech stwierdziło, że jest gotowych wrócić do domu” – stwierdził Sawinok.
„Jednak dwa główne czynniki wpływają na ten wybór : zakończenie działań wojennych i zakończenie rosyjskiej agresji, a także powojenna sytuacja gospodarcza na Ukrainie. Czynniki te mają charakter globalny i nie może na nie wpłynąć żadna jednostka – ani student, ani jeden z ponad czterech milionów ukraińskich uchodźców w UE. Dlatego nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania tych problemów” – wyjaśnił ekspert.
Ukraińcy pracują poniżej swoich kwalifikacji, a zarabiają więcej
Starszy analityk z Western Institute zauważył również, że kluczowym aspektem jest to, jak dobrze Ukraińcy integrują się z lokalnym społeczeństwem i jakie możliwości rozwoju zawodowego mają do dyspozycji.
„Czy uda im się znaleźć zatrudnienie w swoich dziedzinach? Czy osiągną poziom znajomości języka wystarczający do zarabiania na godziwym poziomie? Wielu ukraińskich uchodźców znajduje zatrudnienie poza swoją specjalizacją lub w sektorach, które nie wymagają zaawansowanych kwalifikacji” – zauważył Sawinok.
Zwrócił uwagę, że Ukraińcy często spotykają się z paradoksem: w Europie Zachodniej pracują poniżej swoich kwalifikacji , a zarabiają znacznie więcej.
– To stawia przed nami dylemat: pozostać w bezpiecznym kraju i pracować poza swoim zawodem , czy wrócić na Ukrainę po wojnie i stawić czoła trudnościom ekonomicznym, ale z możliwością zdobycia w przyszłości bardziej prestiżowej pracy – podsumował analityk.
WIDEO: „Polska jest wzorowym sojusznikiem”. Wywiad z charge d’affaires Ambasady USA.

Mateusz Balcerek / mjo / polsatnews.pl
Źródło